Sarkanais krusts. 1920.

Atkal klāt jaunums no Raimonda Zalcmaņa.

SARKANAIS KRUSTS

1920

1920. gada 18. martā (jāatzīmē, ka dažādos katalogos uzrādīti atšķirīgi „Sarkanā Krusta” izdevuma pastmarku izdošanas datumi, dažos visi trīs izdevumi tiek datēti ar 18. augustu, vēl citviet – ar 22. augustu) nāk klajā pirmais pastmarku izdevums ar piemaksu par labu Latvijas Sarkanajam Krustam, prof. R.Zariņa zīmējums. Četru dažādu nominālu nezobotas pastmarkas iespiestas uz Rīgas strādnieku deputātu padomes nepabeigto 10 rubļu naudaszīmju lokšņu neapdrukātajām pusēm. 20, 40 un 50 kapeiku pamatnomināla pastmarkas iespiestas 83 200 eksemplāros, bet 1 rubļa pamatnomināla pastmarka iespiesta 70 076 eksemplāros. Eksistē vairāku veidu drukas kļūdas, t. sk. arī drukas kļūdas naudas zīmēm, uz kurām šīs pastmarkas iespiestas, piem., naudas zīmē trūkst brūnie stari vai sarkanā krāsa (pastmarkas aizmugurē raksts ir tikai brūnā krāsā). Dažu nominālu markas iespiestas arī uz plānāka papīra.

1920. gada 21. maijā pasta iestādēs apgrozībā nonāk jauns tāda paša zīmējuma un nominālu pastmarku izdevums. Tās iespiestas uz Rīgas strādnieku deputātu padomes nepabeigto 5 rubļu naudaszīmju lokšņu neapdrukātajām pusēm. Atšķirībā no iepriekšējā izdevuma, šīs markas ir zobotas (zobojums 11 ½ ). 20, 40 un 50 kapeiku pamatnomināla pastmarkas iespiestas 170 278 – 170 672 eksemplāros, bet 1 rubļa pamatnomināla pastmarka iespiesta 142 521 eksemplāros. Šajā izdevumā sastop pastmarkas ar zobojuma kļūdām, piem., nezobota augšējā vai apakšējā mala, līmeniski nezoboti pāri, kā arī drukas kļūdas, piem., 20 kapeiku marka ar centra nospiedumu markas aizmugurē, 40 kapeiku marka ar novirzītu centru u.c.

Trešais pastmarku izdevums ar piemaksu par labu Latvijas Sarkanajam Krustam nāk klajā 1920. gada 18. augustā. Tās iespiestas uz Bermonta-Avalova Krievijas Rietumarmijas nepabeigto 10 marku naudaszīmju lokšņu neapdrukātajām pusēm. Markas ir zobotas (zobojums 11 ½ vai 11 ¼ ), to tirāža no 252 287 eksemplāru 50 kapeiku un 1 rubļa pamatnominālu markām, 312 848 eksemplāru 40 kapeiku markai un 313 155 eksemplāru 20 kapeiku markai. Eksistē zobojuma kļūdas (kā īpašs retums ir minēts 50 kapeiku pamatnomināla marku pāris stateniski un apakšmalā nezobots) un drukas kļūdas, piem., 40 kapeiku pamatnomināla marka ar novirzītu centru. Šī izdevuma nezobotās markas nāk no t.s. „arhīva krājuma”.

Visu triju izdevumu pastmarkās ir sastopamas dažādas plates kļūdas. Eksistē „Sarkanā Krusta” pastmarku paraugiespiedumi un izmēģinājuma iespiedumi, piem., visu nominālu marku divkrāsaini iespiedumi četrās dažādās krāsās uz dzeltenīga papīra, marku rāmja un centra iespiedumi melnā krāsā, visu nominālu marku centra melns un sarkans iespiedums uz balta krītpapīra un dzeltenīga papīra, rāmja iespiedums sešās dažādās krāsās u.c.

50 kapeiku un 1 rubļa pamatnominālu marku vertikāli pāri bez zobojuma vidū. Pārdoti izsolē par 300 €.

20 un 40 kapeiku pamatnomināla marku paraugiespiedumi no t.s. „arhīva krājuma”. Pārdoti izsolē par 210 €.

Triju nominālu marku izmēģinājuma iespiedumi zilā / sarkanā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 160 .

Visu nominālu marku izmēģinājuma iespiedumi sarkanā / brūnā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 420 .

Visu nominālu marku izmēģinājuma iespiedumi zilganzaļā / sarkanā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 380 .

Izmēģinājuma iespiedumi dažādās krāsās (20 kapeiku markai 3 dažādas rāmja krāsas, 50 kapeiku markai – 2 krāsas).

Pārdoti izsolē par 360 .

Visu nominālu marku izmēģinājuma iespiedumi pelēkā / sarkanā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 340 .

Visu nominālu marku izmēģinājuma iespiedumi zilganzaļā / sarkanā krāsā uz krītpapīra ar centra nospiedumu markas aizmugurē. Pārdoti izsolē par 420 .

Visu nominālu marku centra iespiedumi sarkanā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 400 .

Visu nominālu marku centra iespiedumi sarkanā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 340 €.

Visu nominālu marku centra iespiedumi melnā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 360 .

Centra un piemaksas vērtību paraugiespiedumi melnā krāsā uz parasta papīra. Pārdoti izsolē par 520 .

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi melnā krāsā uz parasta papīra. Pārdoti izsolē par 500 .

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi brūnā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 420 €.

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi zilganzaļā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 340 €.

 

20 kapeiku markas un dažādu nominālu izmēģinājuma iespiedums uz parasta papīra. Pārdots izsolē par 2 600 €.

 

20 kapeiku markas un dažādu nominālu izmēģinājuma iespiedums uz parasta papīra, uzraksta „LATWIJAS PASTS” vietā uzraksts „LATVIJA”. Pārdots izsolē par 2 500 €.

 

20 kapeiku pamatnomināla markas rāmja iespiedums melnā krāsā uz parasta papīra ar centra iespiedumu markas aizmugurē. Pārdots izsolē par 250 €.

20 kapeiku pamatnomināla markas izmēģinājuma iespiedums zilganzaļā / sarkanā krāsā uz krītpapīra ar centra iespiedumu markas aizmugurē. Pārdots izsolē par 160 .

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi melnā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 150 €.

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi sarkanā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 340 .

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi pelēkā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 190 €.

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi zilā krāsā uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 500 .

Visu nominālu marku rāmja iespiedumi dažādās krāsās uz krītpapīra. Pārdoti izsolē par 400 .

Visu nominālu marku rāmja atkārtoti iespiedumi dažādās krāsās uz jau iepriekš ar rāmja paraugiespiedumiem apdrukāta papīra. Pārdoti izsolē par 480 .

Ansis

Ansis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com