Sarkanā krusta virsspiedumi. 1921.

1921. gada 12. maijā nāk klajā pastmarkas ar jaunu 2 rubļu vērtību virsspiedumu uz markām ar piemaksu par labu Latvijas Sarkanajam Krustam. Virsspiedumi ir melnā krāsā, agrākā piemaksas vērtība ir pārstrīpota ar 13 svītriņām. Virsspiedumi izdarīti uz visu četru agrāko nominālu pastmarkām, kas iespiestas uz Rīgas strādnieku deputātu padomes nepabeigto 5 rubļu naudaszīmju lokšņu neapdrukātajām pusēm un perforētas ar zobojumu 11 ½, un markām, kas iespiestas uz Bermonta-Avalova Krievijas Rietumarmijas nepabeigto 10 marku naudaszīmju lokšņu neapdrukātajām pusēm un perforētas ar zobojumu 11 ½.

Uz 10 marku naudaszīmēm iespiestajām katra nomināla markām virsspiedumi veikti tirāžā, kas variē no 51 185 līdz 52 306 eksemplāriem. Nelielā skaitā eksistē virsspiedumi uz 40 kapeiku markām, kas iespiestas uz plānā papīra, un virsspiedumi uz 1 rubļa markas ar zobojumu 11 ¼. Ir zināmas arī dažas zobojuma kļūdas, t. sk. 20 kapeiku marka ar nezobotu labo malu un 50 kapeiku marka ar dubultzobojumu augšmalā. Reti ir sastopamas pilnas naudaszīmes ar šī izdevuma pastmarkām (uz vienas banknotes izvietojas 8 vai 12 pastmarkas), ļoti retas ir pilnas loksnes.

Uz 5 rubļu naudaszīmēm iespiestajām katra nomināla markām virsspiedumi veikti salīdzinoši nelielā tirāžā, kas variē no 8 520 līdz 8 914 eksemplāriem. Reta zobojuma kļūda ir 1 rubļa marku horizontāls pāris bez vidus zobojuma.

E.Šneiders savā pastmarku katalogā norāda, ka virsspiedums uz šīm markām „izdarīts nevis pasta takses paaugstināšanās dēļ, bet lai pavairotu Sarkanā Krusta ienākumus uz marku krājēju rēķina”.

Eksistē šī izdevuma virsspiedumu viltojumi, turklāt, pat grūti atšķirami no oriģinālajiem virsspiedumiem.

Uz 5 rubļu naudaszīmēm iespiesto pastmarku sērija kvartblokos. Pārdota izsolē par 220 €.

© Raimonds Zalcmanis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com