Pirmās dienas zīmogošana par godu mācītāja un valodnieka Gotharda Frīdriha Stendera 300.jubilejai

Atzīmējot mācītāja un valodnieka Gotharda Frīdriha Stendera 300.gadadienu, trešdien, 2014.gada 27.augustā, Latvijas Pasts izdod īpašu pastmarku, kuras pirmās dienas zīmogošana paredzēta pasta centrā Sakta, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst.7.30 līdz 19. Pastmarkas, pirmās dienas aploksnes un zīmoga dizaina autore ir māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja.

G.F.Stenderam veltītā pastmarka izdota 30 000 eksemplāru tirāžā; pastmarkas nominālvērtība ir 1,39 €, un tā atbilst ierakstītas vēstules nosūtīšanai Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1500 eksemplāru tirāžā. Jaunajā pastmarkā, pirmās dienas aploksnē un zīmogā attēloti fragmenti no G.F.Stendera sarakstītās grāmatas Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas, globuss un viena no G.F.Stendera aprakstītajām navigācijas ierīcēm.


G.F.Stenders jeb Vecais Stenders bija izglītots Baltijas valstu mācītājs, valodnieks un latviešu laicīgās daiļliteratūras dibinātājs. Nozīmīgākie G.F.Stendera darbi ir Jauna pilnīgāka gramatika (Neue vollständigere lettische Grammatik), Latviešu leksikons (Lettisches Lexikon), kas ilgu laiku bija plašākā latviešu-vācu un vācu-latviešu vārdnīca, jauna tipa ābece Jauna ABC un lasīšanas mācība un pirmā ilustrētā ābece Bildu ābice, kā arī pirmā populārzinātniskā grāmata latviešu valodā Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas. Vecais Stenders bijis arī ģeogrāfijas profesors, viņš ir projektējis globusus un aprakstījis dažādus navigācijas paņēmienus. Neskatoties uz to, ka G.F.Stenders pēc tautības bija vācietis, uz viņa kapa akmens lasāms uzraksts Latwis.


© Pasts.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com