Perfini / Caurdurtas markas

2024-05-10 09:44:38
Birkas: perfini, tulkojums, interesanti

Lapa: Sākums


Perfini (angļu val. perfin), dažkārt arī figūrveida perforācija un vispārīgā nozīmē punktuācija, ir figurēts raksts, kas veidots no sīkiem caurumiem pastmarkā. Parasti tādas ražo uzņēmumi un iestādes dažādiem mērķiem.

Termins "perfin" angļu valodā ir atvasināts no saīsinājuma "perforēti iniciāļi" vai "perforated insignia" Dažkārt angļu valodā tos sauc arī par SPIFS (saīsinājums no "Stamps") Perforated by Initials of Firms and Societies" - "perforētas markas ar firmu un uzņēmumu iniciāļiem").

 


Lai novērstu pastmarku zādzību, organizācijas izmantoja štancēšanas mašīnas, lai izveidotu caurumus, kas veido pastmarku burtus vai zīmējumu. Perfinu izmēru un skaitu attiecīgajā valstī parasti regulēja likums vai pasta noteikumi.

Dažkārt pasta maksājumu zīmju perfinācijas (punkcijas) var veikt pasta iestādes, lai novērstu to atkārtotu izmantošanu citiem mērķiem; šajos gadījumos mēs runājam par dalīto dzēšanu (punkciju), papildu dzēšanu vai anulēto perforāciju.

Vēsture

Perfins pirmo reizi parādījās Lielbritānijā 1868. gadā. Tās joprojām tiek izmantotas tur un vairākās citās valstīs, galvenokārt pastmarku pārveidošanai par dienesta pastmarkām, lai gan to izmantošana ir strauji samazinājusies. Lielbritānijā neatceltās pastmarkas par naudu var atgriezt pasta nodaļās un pastmarku perforācija skaidri liecināja, ka tās nelegāli iegādājusies privātpersona, tāpēc, pirms frankēšanas iekārtu izplatības, perforāciju izmantošana nodrošināja organizācijām labāku iespēju nodrošināt savu pastmarku drošību.

Vairākos štatos caurdurtas pastmarkas eksistēja, lai norādītu uz oficiālo valdības pastu. Piemēram, 1906. gadā Labās Cerības raga valdības Poligrāfijas un rakstāmlietu departaments ieviesa pastmarku caurumošanas sistēmu, ko departaments izmantoja, sūtot korespondenci uz ārzemēm. Caurumi markās  tika veikti ar mašīnu 11 apaļu caurumu veidā, veidojot divus trīsstūrus, kuru kopīgās virsotnes saplūda zīmoga vidū.

Pasta pārvedumu perfini

Apvienotās Karalistes pasta pārvedumi tika caurumoti ar speciāliem automātiem, lai izmaksātu derību laimestus, pamatojoties uz futbola spēļu rezultātiem. Šādi pasta pasūtījumi parādās ik pa laikam, bet pasta pārvedumu kolekcionētāji uz tiem izvērš īstas medības.

Kolekcionēšana

Iepriekš uzskatīja, ka tās ir defektīvās pastmarkas un nav pelnījušas vietu kolekcijās,savukārt  tagad pieredzējuši filatēlisti augstu vērtē caurdurtās pastmarkas. Bieži vien ir grūti noteikt atsevišķu perfinu sākotnējo lietojumu, jo tiem parasti nav identificējamu īpašību. Piemēram, uzņēmums Kodak izmantoja vienkāršu “K” kā savu perfinu, bet pašu zīmolu ar punkciju burta “K” formā varēja izmantot vairākas citas organizācijas.

Perfina vērtība ievērojami palielinās, ja marka ar “K” punkciju ir uzlīmēta uz konverta  ar kādu uzņēmuma identifikācijas zīmi, piemēram, tā nosaukumu, adresi vai vismaz jebkuras zināmas apdzīvotas vietas pasta zīmogu vai dzēšanas zīmi kur atradās kompānijas ofiss.

Avots

Līdzīgie raksti:
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.