Pastmarka, kura ir veltīta Strūves ģeodēziskajam lokam

2011-05-03 11:36:38
Birkas: pastmarkas, ģeogrāfija

Lapa: Sākums


Pastmarku bloka, veltīta UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma objektam - Strūves ģeodēziskam lokam, prezentācija. Latvija atrodas to 10 valstu sastāvā, kuras šķērso vēsturiskais Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vārdā nosauktais 2820 km garais ģeodēziskais loks jeb meridiāns, kas kopš 2005.gada 15.jūlija ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā. Šobrīd UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā ierakstīti Latvijas pieminekļi - Rīgas vēsturiskais centrs un Strūves ģeodēziskais loks. Tas ir unikāls 19.gadsimta objekts astronomijas un ģeodēzijas zinātnes attīstībā, kas apstiprināja I.Ņūtona hipotēzi, ka mūsu planēta ir saplacināta no poliem un precizēja tās izmērus. Loks sniedzas no Ziemeļu ledus okeāna līdz Melnās jūras piekrastei. Tas tika mērīts no 1816.gada līdz 1855.gadam un nostiprināts dabā 1826. Gadā. Mērīšanas darbus vadīja astronoms Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve (1793-1964). Piemineklis uzstādīts vietā, kur akadēmiķis, Tartu Universitātes profesors, astronoms un ģeodēzists F.G.V. Strūve pabeidza Vidzemes guberņas uzmērīšanu.
Līdz šodienai ir saglabājušies tikai 34 loka punkti no 265, kas izvietoti Norvēģijā, Somijā, Igaunijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Moldovā un Latvijā. No Latvijā kādreiz uzmērītajiem 16 punktiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti divi - "Jēkabpils" un "Sestukalns". Laika gaitā astronomiskais punkts "Jēkabpils" saglabājās neizpostīts. Strūves ģeodēziskā loka punktu no jauna nostiprināja un pārklāja ar piemiņas akmeni 1931.gadā, uzmērot Latvijas Republikas I klases triangulācijas tīklu. Strūves astronomisko novērojumu punkts ir arī Latvijas valsts aizsargājamais kultūras piemineklis. Lai informētu sabiedrību par kultūras mantojuma vērtīgo objektu, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ir izdevusi bukletu par to, bet Latvijas Pasts šogad izdod bloku ar 2 pastmarkām, veltītu Strūves ģeodēziskam lokam. Ģeodēzisko uzmērījumu un astronomisko novērojumu punkts "Jēkabpils" N563005, E255124 atrodas Jēkabpilī, Strūves parkā. Parka kopējā platība 1,2 ha un tam piegulošās ielas nosaukums ir Strūves iela. Jēkabpils pilsētas dome ilgus gadus ir godprātīgi sargāja un kopa pieminekli, organizēja pasākumus, konferences un Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumu unikālā piemineklī, godinot izcilā ģeodēzista un astronoma Frīdriha Georga Vilhelma Strūves paveikto. Latvijas Pasts izdod jaunāko pastmarku bloku, kurā attēlots UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautais Strūves ģeodēziskais loks. Pastmarku blokā iekļautas divas pastmarkas un to pirmās dienas zīmogošana notiks ceturtdien, 2011.gada 5.majā, pasta centrā Sakta, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst. 8 līdz 20, bet pastmarku bloka prezentācija notiks 12.maijā pl.11.00 Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas telpās - Mazā Pils ielā 19, Rīgā. Mākslinieces Artas Ozolas-Jaunarājas veidotajā pastmarku blokā Strūves ģeodēziskais loks iekļautas divas pastmarkas ar nominālvērtību Ls 0,35 (atbilst vienkāršas vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas robežās) un Ls 0,55 (atbilst vienkāršas vēstules nosūtīšanas izmaksām uz Eiropas Savienības valstīm). Katras pastmarkas tirāža ir 70 000 eksemplāru. Mīļi aicināti un gaidīti 12.maijā pl.11.00 Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas telpās - Mazā Pils ielā 19, Rīgā. Elvīra Mantrova Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija M.Pils iela 22, Rīga, LV 1050 Tālr. (371) 67350070, 26638974 Elvira.Mantrova@mantojums.lv www.mantojums.lv Pastmarku blokā iekļautas divas pastmarkas, un to pirmās dienas zīmogošana notiks ceturtdien, 2011.gada 5.maijā, pasta centrā Sakta, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst. 8 līdz 20.

Komentāri

#1 viesis

2015-08-18 22:17:23 : […] ģeodēziskais loks”, kas tika atzīts par gada skaistāko…   http://www.filatelija.lv/pastmarka-kura-ir-veltita-struves-geodeziskajam-lokam  Internets piedāvā arī virtuālo ekskursiju pa 34 loka punktiem, bet es […]


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.