Marku bloki no mākslinieka Vorhola.

2022-10-07 18:09:26
Birkas: mākslinieki, tulkojums, bloks

Lapa: Sākums


Šogad aprit 35 gadi kopš 20. gadsimta izcilākā avangarda mākslinieka Endija Vorhola (1928-1987) nāves. Viņa dzīve ir aizraujošs romāns ar daudziem noslēpumiem un noslēpumiem. Un starp šiem noslēpumiem ir arī daži no pasta-filatēlijas nozares.

Šī cilvēka biogrāfijā viss šķiet mistisks un noslēpumains. Viņš pamatoti tiek uzskatīts par pašu fenomenālāko un noslēpumaināko mūsdienu gleznotāju un dizaineru vidū.

 


Pirmā Vorhola izstāde notika 1999. gadā Ermitāžā. 2005. gadā mākslinieces darbus glabāja cita mākslas kase - Krievu muzejs, ko pārstāvēja tā filiāle - Marmora pils. Žēl, ka izstādē netika pārdoti filatēlijas materiāli, jo Vorhols no jaunības aktīvi izmēģināja spēkus pasta grafikā. Pastkartes, kuras dekorētas Ņujorkas dizaina skolas spilgtākā pārstāvja stilā, varētu aizpildīt veselu muzeja vitrīnu.

Varbūt labi, ka Vorhola darbi tika drukāti niecīgos daudzumos un gandrīz neviens necēlās "cīnīties pret viņu". Nozīmīga loma viņa oriģinālā stila popularizēšanā bija žurnālista V. Kukarkina grāmatai "Buržuāziskā masu kultūra". Tajā tika analizēts Merilinas Monro portrets, kurā māksliniece izmantoja toksiskas spilgtas krāsas, it kā mēs skatītos uz krāsainas fotogrāfijas negatīvu (šāda maniere ļoti ātri iesakņojās daudzu valstu pasta grafikā). 

Vorhols bija talantīgs eksperimentētājs. Pats fakts, ka viņš mēģināja apvienot dažādas tehnikas kopā, pierādīt negatīvā kā izteiksmīga attēla neatkarīgo vērtību, saskaņot dizainu ar kino un televīziju, tā ka gleznas sāka izskatīties kā milzīgi filmu kadri, izpaužas it visā - viņa darba tehnikā, modernāko tēmu izvēlē un pārsteidzošos literārajos tekstos.

Endrjū Vorhola dzimis 1928. gadā Pitsburgas pilsētā Čehoslovākijas emigrantu ģimenē. Topošā mākslinieka tēvs bija strādnieks. Viņš izrādīja agru tuvību tēlotājmākslai. Bērnībā veidojis ar roku rakstītas grāmatas – stāstus un pasakas, kuras ilustrējis pats. Pēc tam viņš izvēlējās tēlotājmākslu kā profesiju un iestājās Kārnegi institūtā kā mākslinieks - noformētājs.

Gāja gadi, un Vorhols kļuva par slavenās Ņujorkas dizaina skolas sekotāju. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados šīs skolas titāni pārsteidza pasauli ar mākslinieciskās domas brīvību. Ar saviem dizaina atklājumiem viņi sajūsmināja daudzu fotogrāfu, juvelieru un modes dizaineru prātus.

Vorholam bija vairākas iecienītākās tēmas un motīvi. Tās mainās visā mākslinieka darbības laikā, mirdzot ar dažādām šķautnēm un izejot sarežģītus evolūcijas procesus. Tā, piemēram, Vorhols agri nonāca pie monetārā motīva filozofiskās attīstības mākslā. Šim mākslinieka darba slānim ir ļoti interesanta vēsture. Kāds žurnālists reiz jautāja Vorholam, ko viņš mīl vairāk par visu. "Nauda," mākslinieks nevilcinoties teica. "Šeit, velciet naudu," ieteica žurnālists. Viņš sāka to darīt un guva lielus panākumus banknošu tēlā. Vorhola paneļi, kuru pamatā bija milzīgas amerikāņu banknotes, kļuva neticami populāri.

Neskatoties uz to, ka daudzi uzskatīja Vorholu par "augstprātīgu" mākslinieku, viņš bija vienkāršs un pieejams ikdienas saziņā. Būdams strādnieka dēls, viņš savu grezno studiju Ņujorkā nosauca par "Fabriku". Un Vorhols patiešām izveidoja rūpnīcu neaizmirstamu mākslas darbu ražošanai.

Tajā pašā laikā mākslinieka paziņu loks bija ārkārtīgi elitārs. Viņš daudz un ar lielu interesi attēloja slavenības, grupējot to portretus grafikas ciklos. Merilinas Monro un Elizabetes Teilores portreti ir kļuvuši plaši pazīstami. Vorholam ir arī cikls "20. gadsimta slavenie ebreji", kurā iekļauts Ģertrūdes Šteinas, slavenā mākslas pulciņa, kurā bija Pikaso, Matīss, Žans Kokto, Iļja Ērenburgs, dibinātājas portrets. Pēc tam mākslinieks sastrīdējās ar lielāko amerikāņu dramaturgu Arturu Milleru (viņa portrets tika iekļauts šajā slavenajiem ebrejiem veltītajā ciklā), taču tas nesabojāja viņa attiecības ar citām slavenībām.

Vorhols turpināja būt pirmā lieluma zvaigzne. Viņš ir veidojis pat arī Ļeņina, Brežņeva un Rūdolfa Nurejeva portretus. 

Vorhola attēlotajām slavenībām ir mainīga biezuma kontūra, it kā attēlotās personas vai objekta kontūras izstaro kādu īpašu auru - tas ir sava veida veltījums “Kirlian mirdzumam”. Šis stils ir ietekmējis daudzu portretu pastmarku dizainu daudzās pasaules valstīs.

Amerikāņu dizaineri izmantoja tolaik moderno sietspiedes paņēmienu, lai drukātu lielformāta portretus. Vorhola maniere maģiski tika apvienota ar sietspiedes tehniku ​​un ātri izplatījās Rietumvalstīs, radot sava veida starptautisku stilu. Šis stils vienkārši nevarēja palīdzēt parādīties e-pasta dizainā. Vorhols ātri kļuva par pasaulslavenu mākslinieku.

1968. gadā Vorhols kļuva par brutāla slepkavības mēģinājuma upuri. Feministe Valērija Solanosa jau sen ir izstrādājusi plānu, kā vērsties pret mākslinieku. Viņa nodibināja feministu biedrību, kurai bija drausmīgs nosaukums "Vīriešu iznīcināšanas biedrība". 1968. gada augustā Solanosa izšāva uz Vorholu no revolvera. “Jums, vīriešiem, nevajadzētu eksistēt! Tev šeit nevajadzētu būt!” kliedza teroriste.

Par laimi, Šāvieni nebija liktenīgi, mākslinieks izdzīvoja. 

Ļoti interesanti, ka Vorhola paņēmienus atpazīst, aplūkojot Polijas, Bulgārijas un dažu Āfrikas valstu pastmarkas un pastkartes. Runa ir par 20. gadsimta 70. gadu jautājumiem par sociālajām un politiskajām tēmām, kuros redzami Vorhola daiļradei raksturīgi asi krāsu kontrasti un nesakritība starp objekta un krāsu plankuma kontūrām. Šīs metodes ir atrodamas arī uz mūsdienu zīmogiem Polijā un citās valstīs.

 

Avots
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.