Markas stāsta par grafiti stilu

2024-02-22 14:13:37
Birkas: tulkojums, pastmarkas

Lapa: Sākums


Grafiti stils šobrīd tiek interpretēts ļoti plaši, taču šodien mēs to aplūkosim sešdesmito gadu pasta dizaina evolūcijas plānā. Šī koncepcija ietver dažādus zīmējumus un uzrakstus uz sienām. Par tiem ir daudz rakstīts un apspriests, taču problēma joprojām pastāv.

 


Jūs ne vienmēr vēlaties piemērot skaisto frāzi "grafiti stils" parastam ikdienas vandālismam - sienu un pieminekļu bojājumiem. Pastaigājoties pa pilsētu, mēs bieži redzam veselu galeriju ar uzrakstiem, zīmējumiem un emblēmām uz sienām. Un tie mums atgādina attēlus uz dažām markām.

Pasta grafikas cienītājiem jau sen ir bijusi īpaša attieksme pret šīm parādībām pilsētas kultūrā. Tās it kā kaut ko atgādina filatēlistiem un kolekcionāriem kopumā. Bet protams, primitīvai mākslai veltītas pastmarkas un aploksnes (un arī sērkociņu etiķešu paraugi). Šobrīd tādu jau ir daudz. Un tās izraisa daudz cēlākas jūtas nekā traipu un smērējumu atstāšana uz žogiem, fasādēm un māju sienām.

Pasta izdevumiem, kas veltīti klinšu gleznojumiem un skrāpējumiem uz alu sienām, vienmēr ir bijusi liela izglītojoša vērtība. Bet, ko gan mēs mācāmies no mūsdienu uzrakstiem uz sienām? Rindas no populārām dziesmām, grupu nosaukumi, informācija par jauniešu attieksmi pret Elvisu Presliju un Britniju Spīrsu...

Uzrakstus uz Berlīnes mūra arī var interpretēt kā sava veida graffiti, un tie jau ir atraduši savu nišu mūsdienu filatēlijā.

Ielūkosimies pagātnē un pievērsīsimies romantisma laikmetam, tostarp pastmarkām, kas vēsta par romantisko dzejnieku daiļradi. Graffiti stila elementi redzami, piemēram, vācu dzejnieka Eduarda Merikes zīmējumos.

Mūsdienās ir pārsteidzoši lasīt, ka pat aristokrāti, daudzu dzīves svētību izlutināti, dažkārt nodevušies tādai everģēlībai kā uzrakstu grebšana.

Parasti dažādu ēku sienas paliek neskartas tikai ļoti īsu laiku pēc mājas nodošanas ekspluatācijā. Pavisam drīz gaišās virsmas klāj dažādi uzraksti un zīmējumi. Šīs mākslas stilu sauc par grafiti stilu. Šī frāze, ja mēģināt to tulkot burtiski, nozīmē "skrāpēts stils". Filatēlijai tas kļūst vēl tuvāks līdz ar ultramodernās skrāpējamās markas koncepcijas parādīšanos – burtiski: marka, kas parādās tikai pēc virsslāņa nokasīšanas (piemēram, zelta sirds Valentīndienai, kuru noskrāpējot, atklājas īstais attēls uz Somijas pastmarkām).

© www.philately.ru

Līdzīgie raksti: 




Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.