Margareta Tečere (1925 – 2013)

Par dzelzs lēdiju dēvētā Tečere mūžībā aizgājusi 87 gadu vecumā pēc insulta. Viņas ģimene pauda, ka politiķes aiziešana bijusi «mierpilna».

Baronese Tečere bija Lielbritānijas premjerministre no 1979. līdz 1990. gadam, kļūstot par politisku ikonu Aukstā kara un PSRS norieta laikā. Viņa ievērību izpelnījās ar savu aso kritiku komunismam un iestāšanos par cilvēku brīvību un pašnoteikšanos un šā iemesla dēļ kļuva plaši pazīstama arī PSRS okupētajās valstīs.


Līdzjūtību Tečeres ģimenei izteikušas visas augstākās Lielbritānijas amatpersonas un karaliskā ģimene. Līdzjūtības apliecinājumi plūst arī no visas pasaules. Lielbritānijas pašreizējais premjers Deivids Kamerons paziņojis, ka valsts zaudējusi «izcilu politiķi un pilsoni». Kamerons, kurš patlaban viesojas Spānijā, atcēlis plānoto tikšanos ar Francijas prezidentu un valstī atgriezīsies ātrāk.

Saskaņā ar Tečeres pašas vēlmēm, viņai netiks rīkotas valstiska līmeņa bēres.

Pirmā un vienīgā sieviete premjera amatā

Tečere bija pirmā sieviete, kas ieņēmusi Lielbritānijas premjerministra amatu.

Spilgtā politiķe dzimusi 1925.gadā un absolvējusi Oksfordas universitāti. Lielajā politikā viņa nonāca 1959.gadā, kad tika ievēlēta parlamentā. 1975.gadā viņa tika ievēlēta par Konservatīvo partijas līderi.

Kļūstot par premjeri, Tečere daudz pievērsās ne vien ārpolitikas jautājumiem, bet arī valsts ekonomiskās lejupslīdes pārvarēšanai. Tā laika ekonomikas liberalizācijas reformas, kuru ietvaros tika privatizēta arī virkne valsts uzņēmumu, pat ieguvušas nosaukumu «tečerisms». Viņas vadībā Konservatīvā partija uzvarēja vēlēšanās trīs reizes pēc kārtas - 1979., 1983. un 1987. gadā.

Tečeres laikā 1982.gadā notika Lielbritānijas karš ar Argentīnu par joprojām saspīlēto Folklendu salu piederības jautājumu.

Pēdējos gados Tečere sabiedrībā parādījās reti. Jau pirms tam viņa pārcietusi vairākus vieglus insultus. Saskaņā ar ārstu rekomendācijām viņa ar publiskām runām nav uzstājusies jau kopš 2002.gada.

© Tvnet

Bildes nav kādā konkrētā kārtībā pie raksta, kā arī nav saistītas ar raksta saturu, tās ir pievienotas atsevišķi un tām ir tikai ilustratīva nozīme

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com