Latvijas pirmā pastmarka

2012-07-06 16:50:14
Birkas: pastmarkas, vēsture, Latvija

Lapa: Sākums


Latvijas Republikā pirmā pastmarka tika nodrukāta 1918. gada 17. decembrī (apritē izlaista 19. decembrī). Tās zīmējumu gatavoja Ansis Cīrulis, un tas attēloja mākslinieka iedomāto Latvijas ģerboni. Konkursā par tiesībām drukāt pirmās Latvijas pastmarkas uzvarēja A. Šnākenburga tipogrāfija Mārstaļu ielā, Rīgā. Tipogrāfija pastmarku drukāšanai divkrāsu litogrāfiskajā drukā izmantoja 11 000 Vācijas impērijas armijas ģenerālštāba karšu lokšņu (uz katras satilpa 228 pastmarkas). Aptuveni puse no loksnēm tika perforētas, t.i. bija ar robiņiem, bet otra puse palika kā nodrukātas, un tās izmantotājiem nācās pašiem griezt ar šķērēm. Valdība pasūtīja 3 000 000 pastmarku 5 kapeiku nominālā. Inflācija bija tik strauja, ka kad pastmarkas nonāca pastā, vēstules pienācās līmēt jau divas 5 kapeiku markas.
First Stamp of Latvia

Šādas - ar saulīti un zigzagveida stariem - izdod līdz pat 1921.gadam.Bet pašas pirmās pastmarkas tiek drukātas lielā steigā - 1918.gada 17.decembrī, kad Stučkas karaspēks jau tuvojas Rīgai.Starp citu, Latvijas pirmo pastmarku nodrukā uz nepabeigtu un novecojušu vācu armijas ģenerālštāba karšu papīra, kas bija ļoti kvalitatīvs. Jo cita laba papīra jaunajai valstij taču nav! Toties kartes ar Krievijas impērijas rietumu daļu mētājas visur: pat siļku pārdevēji tajās tin savu preci... Turklāt kartes apzīmētas tikai no vienas lapas puses, bet otra - gluži balta! Pastmarkām ir 2 veidi: zobotās un nezobotās. Un arī kartes bija 2 veidu - melnbalti nodrukātās un krāsaini nodrukātās. Par Latvijas pirmo pastmarku ir grāmatiņa Latvian Map Stamps, John Barefoot Europeam Philately 12, tur ir ļoti sīki aprakstītas šīs pastmarkas atšķirības. Grāmata ir angļu valodā, melnbalta, un cenas uz doto brīdi nav aktuāla, jo pastmarkas novērtētas 1983. gada cenās, kad šī grāmata pirmoreiz tika izdota. apsit.com vesturesklubs.lv Vikipēdija

Komentāri

#1 viesis

2014-10-09 23:04:26 : Man ir viena tāda pastmarka, bet aizmugure viņai balta. 1918.gadā izdrukāja trīs tirāžas - 17, 19 un 28 decembrī. Vai visas bija uz armijas kartēm? Un kāpēc 1919.gada 2. janvāra metiens jau ir ar baltu aimuguri un atšķirībām zīmējumā (kreisajam apakšējam zaram 5 lapiņas)?


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.