Latvijas Pasts izdod pastmarku vēsturisko kuģu sērijā

2024-01-24 13:02:52
Birkas: Vitrupe, kuģi

Lapa: Latvijas Pasta jaunumi


Latvijas Pasts pastmarku sērijai XIX gadsimta vēsturiskie kuģi pievieno jaunumu – veltījumu Vitrupē būvētam divu mastu burukuģim jeb gafelšonerim Jupiteram.  Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana norisināsies piektdien, 26. janvārī, Rīgas 10. pasta nodaļā Elizabetes ielā 41/43, Rīgā, no pulksten 9.00 līdz 18.00.

 


Uz jaunākās vēsturisko kuģu sērijas pastmarkas ir attēlots 1929. gadā Vitrupē būvētais divu mastu gafelšoneris Jupiters, ko ir izgatavojis būvmeistars J. Plūme. Tas ir klasisks piekrastes Malkas Jānis burukuģis, bet starp divu mastu gafelšoneriem ir īpašs ar savu smagnējo korpusu, lielām burām, celtspēju un ātrumu. Burukuģis ekspluatācijā bijis no 1929. gada līdz 1935. gadam.

Latvijas teritorijā darinātie kuģi ir unikāli ne tikai kā mūsu piekrastes fenomens, bet arī pasaules mēroga lepnums. Jāizceļ, ka tos būvēja vietējie meistari, kuri apmācību savā arodā apguva pie dažādiem profesionāliem kuģu būvētājiem kā mācekļi, nevis augstās skolās. Stipri, manevrējami un droši vadāmi ar skaita ziņā mazu komandu – mūsu kuģi peldēja kā pasaules un Eiropas ūdeņos, tā Latvijas piekrastes kabotāžas braucienos.

Pastmarkas nominālvērtība ir 1,65 eiro, kas atbilst sūtījumu apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramiem visā Latvijas teritorijā. Pasta pakalpojumu vērtszīmes tirāža sasniedz 30 000 eksemplāru. Vienlaikus filatēlijas izdevumus papildina arī specializēta aploksne ar 500 eksemplāru tirāžu. Abu sērijas papildinājumu autore ir māksliniece Elita Viliama.

Pastmarku sākotnēji būs iespējams iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās un Latvijas Pasta e-veikalā.

Pastmarku sērijas XlX gadsimta vēsturiskie kuģi izdošanu Latvijas Pasts sāka 2016. gadā, godinot latviešu jūrniecības un kuģubūves straujās attīstības periodu 19. gadsimtā. Šajā laikā emitētas sešas pastmarkas, uz kurām attēlots 1891. gadā Ainažos būvētais burinieks Andreas Weide, 1891. gadā Ventspilī tapušais četrmastu gafelšoneris Abraham, 1925. gadā Engures novadā darinātais četrmastu buru motorkuģis Eurasia, 1895. gadā Ainažos tapusī trīsmastu barkentīna Mercator 1902. gadā Plieņciemā būvētais trīsmastu burukuģis – gafelšoneris Eufrosine1878. gadā Ainažos radītais divmastu burukuģis – brigantīna Anna Wictoria un 1929. gadā Vitrupē būvētais divmastu burukuģis – gafelšoneris Jupiters. Visas šīs sērijas pastmarkas iespējams aplūkot te.

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 15. februārī.

Latvijas Pasta izdotie filatēlijas darbi augsti vērtēti gan klientu vidū, gan filatēlijas kolekcionāru un ekspertu lokā. Filatēlijas materiālu kolekcionāru starptautiskās apvienības atbilstoši stingri regulētiem standartiem Latvijas Pasta izdotās pastmarkas novērtējušas kā līdzvērtīgas lielāko pasaules valstu izdotajiem filatēlijas izdevumiem un tās regulāri tiek iekļautas gan pasaulē atpazīstamos filatēlijas izdevumu katalogos, gan prestižu kolekcionāru kolekcijās.

Par VAS Latvijas Pasts

Latvijas Pasts sniedz visplašāko pasta pakalpojumu klāstu visā Latvijā vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietās. Uzņēmums nodrošina universālā pasta, komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības, pakomātu un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā ap 2300 darbinieku.

© www.pasts.lv

Līdzīgie raksti:

 
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.