Latvijas Banka laidīs apgrozībā jaunu divu eiro piemiņas monētu

2019-09-12 22:11:51
Birkas: numismātika, latvijas banka

Lapa: Sākums


Latvijas Banka otrdien, 17.septembrī, laidīs apgrozībā Latvijas ģerboņa rašanās vēsturei veltītu divu eiro piemiņas monētu "Uzlecošā saule", aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Bankas preses dienestā.


 

Izlaižot šo monētu, tiks godināts arī mākslinieka Anša Cīruļa (1883–1942) mākslinieciskais devums, kas iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

"Latvijas valsts rašanās laikā uzlecošas saules motīvs bija iecienīts - jaunas valsts tapšana tika salīdzināta ar saules parādīšanos pie debesīm. Ar mākslinieka Ivara Drulles palīdzību piemiņas monētā "Uzlecošā saule" pārdzimis mākslinieka Anša Cīruļa radītais saules motīvs, kas kalpoja kā pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem," pauda Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā atzīmēja, ka šis motīvs 1915.gadā pirmo reizi tika atveidots latviešu strēlnieku bataljona krūšu nozīmēs un 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona karogā. 1917.gadā Cīrulis radīja autonomas Latvijas simbola metu - zeme, virs kuras attēlota uzlecoša saule ar lauzītiem stariem, kas bija pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem.

Monētas tirāža ir 300 000 eksemplāru, kas, pēc Latvijas Bankā minētā, ir pietiekama, lai monētu apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas nedēļas. Savukārt kopējā monētas tirāža suvenīriesaiņojumā "Brilliant Uncirculated" kvalitātē ir 7000 eksemplāru un tās cena Latvijas Bankas kasēs - 7,9 eiro.

Jaunās piemiņas monētas nonāks apgrozībā tāpat kā cita skaidrā nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus. Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā monētas būs pieejamas apmaiņai no 17.septembra plkst.8.30.

Numismātikas produktus būs iespējams iegādāties Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu iegādes vietnē internetā e-monetas.lv, taču monētas apmaiņai būs pieejamas tikai Latvijas Bankas kasēs.

Jaunā divu eiro monēta kalta Nīderlandē "Koninklijke Nederlandse Munt".

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijā pirmā īpašā dizaina divu eiro piemiņas monēta, kuru Latvijas Banka laida apgrozībā 2014.gadā, veltīta Rīgai - uz monētas attēlota Vecrīgas panorāma.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros. Piemiņas monētām ir tādas pašas iezīmes kā parastajām divu eiro apgrozības monētām, bet pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku uz tām attēlots piemiņas motīvs.

www.tvnet.lv