Latvijas arhitektiem veltītas trīs jaunas pastmarkas

Atzīmējot Latvijas Republikas 97. dzimšanas dienu, Latvijas Pasts izdevis trīs jaunas pastmarkas sērijā Latvijas Republikai 100, kas veltītas Latvijas arhitektiem. Pastmarku pirmās dienas zīmogošana paredzēta piektdien, 13.novembrī, no plkst. 8.00 līdz 19.00 Rīgas 50.pasta nodaļā, tirdzniecības centrā Origo, Stacijas laukumā 2, Rīgā. 

Pastmarku sērijas Latvijas Republikai 100 dizaina autore ir māksliniece Elita Viliama. Katrai no trim jaunajām pastmarkām ir atšķirīga nominālvērtība, un katras atsevišķās pastmarkas tirāža sasniedz 50 000 eksemplāru.

Pastmarka ar nominālvērtību € 0,50 veltīta Jānim Frīdriham Baumanim (1834 – 1891). J.F.Baumanis bija pirmais Latvijas profesionālais arhitekts ar akadēmisku izglītību. Bijis Vidzemes guberņas valdes arhitekts, vēlāk Rīgas domnieks. Viens no Rīgas Amatnieku biedrības, Rīgas Latviešu biedrības un Rīgas Arhitektu biedrības dibinātājiem. Pirmo latviešu Dziesmu svētku aktīvs organizētājs un dalībnieks. Pēc J.F.Baumaņa projekta celtas 17 pareizticīgo baznīcas Dienvidigaunijā un Vidzemē, arī Rīgā uzbūvētas vairāk kā 150 dzīvojamās un sabiedriskās ēkas.

Jaunā pastmarka ar J.F.Baumaņa attēlu atbilst vienkāršas B klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā.

Uz pastmarkas ar nominālvērtību € 0,64 redzami Latvijas jūgendstila meistari – Jānis Alksnis (1869 – 1939), Eižens Laube (1880 – 1967) un Konstantīns Pēkšēns (1859 – 1928). Jūgendstils ir 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma mākslas stils. Arhitektūrā ar to sākās mūsdienu stilu sistēma. Pēc K. Pēkšēna projektiem Rīgā uzcelts vairāk kā 250 daudzstāvu mūra namu, kā arī vesela virkne koka ēku. J. Alksnis  Rīgai sarūpējis ap 130 daudzstāvu mūra namu un virkni koka ēku. Pēc E. Laubes projektiem Rīgā vien uzcelts, pārbūvēts vai rekonstruēts vairāk nekā 200 ēku, tostarp ap 80 daudzstāvu mūra namu jaunbūvju.

Jūgendstila meistariem veltītās pastmarkas nominālvērtība atbilst vienkāršas pastkartes nosūtīšanai uz jebkuru Eiropas Savienības valsti.

Pastmarkā ar nominālvērtību € 1,39 attēlota mūsdienu arhitektūras aizsācēja Marta Staņa (1918 – 1972) – leģendām apvīta personība. M. Staņas slavenākais darbs ir Dailes teātra projekts.

M. Staņai veltītās pastmarkas nominālvērtība atbilst ierakstītas B klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā.


Pastmarku sērijas "Latvijas Republikai 100" arhitektiem veltītās pastmarkas

Gatavojoties Latvijas Republikas simtgadei, pastmarku sērijas Latvijas Republikai 100 izdošanu Latvijas Pastsuzsāka jau 2009.gadā. Šajā sērijā katru gadu tiek emitētas trīs jaunas pastmarkas, kas veltītas Latvijai svarīgiem notikumiem vai personībām. Līdz šim izdotas pastmarkas, kas saistītas ar Latvijas Republikas dibināšanas pirmsākumiem, Latvijas valsts simboliem, kā arī Latvijas rakstniecības, jūrniecības, mūzikas un tēlotājmākslas vēsturi. Pastmarku sēriju plānots papildināt līdz pat 2018.gadam, Latvijas Republikas 100.jubilejai. Sērijā Latvijas Republikai 100 izdotās pastmarkas iespējams aplūkot šeit.
Aploksne "Latvijas Republikai 100"
© pasts.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com