Kurzemes atbrīvošana – 1919

Pēc ilgāka pārtraukuma atkal klāt ir nākamais Raimonda Zalcmaņa raksts.

KURZEMES ATBRĪVOŠANA
1919

1919. gada 16. decembrī nāk klajā pastmarku izdevums par piemiņu Kurzemes atbrīvošanai, prof. R.Zariņa zīmējums. Pastmarkas zobotas 11 ½ un 11 ¼ , divkrāsainas, iespiestas uz vienkārša papīra bez ūdenszīmēm, 35 kapeiku un 1 rubļa markas iespiestas arī uz papīra ar linu audumam līdzīgu iepresējumu. 10 kapeiku marka iespiesta 2 014 530 eksemplāros, 25 kapeiku marka – 1 519 635 eksemplāros, 35 kapeiku marka – 691 220 eksemplāros, bet 1 rubļa markas tirāža bija 1 005 290 eksemplāru.
10 kapu markai izšķir divas krāsu nianses – brūnu / karmīnu un brūnu / sarkanu. Kā drukas kļūda eksistē šī nomināla pastmarka brūnā un gaiši rozā krāsā. 35 kapeiku markas drukas kļūda eksistē melnā un gaiši zilā krāsā (tumši zilās krāsas vietā).
Šajā izdevumā ir sastopams salīdzinoši daudz marku ar zobojuma kļūdām, markas ar rāmja vai centra nospiedumu markas aizmugurē, markas ar dažādos virzienos novirzītu centru, ar „netīru” vai loksnes locījuma dēļ daļēju iespiedumu, abpusēji iespiestas u.c. Eksistē marku centra un rāmja paraugiespiedumi melnā krāsā, izmēģinājuma iespiedumi atšķirīgās krāsās uz parasta papīra, kā arī uz nepabeigtām, vienpusēji iespiestām Rīgas strādnieku deputātu padomes 5 rubļu naudaszīmēm.
Šī izdevuma pastmarkas savulaik ir mēģināts viltot, lai tās izmantotu pasta sūtījumu apmaksai, turklāt, viltoto marku skaits esot visai liels; šie viltojumi no īstām pastmarkām atšķirami gan pēc krāsas, gan izmantotā papīra.
10 kapeiku markas puse (augšējā kreisā vai apakšējā labā), nogriezta pa diagonāli, nelielā skaitā ir sastopama uz pastkartēm. E.Šneiders 1935. gadā izdotajā Latvijas pastmarku katalogā rakstīja, ka šī „izlīdzmarka ir Latvijas lielākais retums, jo marku trūkuma dēļ bija apgrozībā tikai vienu dienu – Liepājā, 7. oktobrī 1920. gadā, un sastopama vienīgi uz atklātnēm”.

„Kurzemes atbrīvošanas” izdevuma pastmarku viltojumi.

Visu četru nominālu marku viltojumi 12 marku blokos.

Oriģināli (pa labi) un viltojumi (pa kreisi).

Oriģināli (pa labi) un viltojumi (pa kreisi).

Oriģināls

Viltojums

Pastkarte ar 10 kapeiku markas diagonāli nogrieztu pusi. Pārdota izsolē par 800 €.

Kurzemes atbrīvošanas” izdevuma pastmarkas, kā arī „Saulītes” izdevumu un „Latgales atbrīvošanas” izdevuma pastmarkas, retumis sastopamas ar zīmogojumu „Palanga”. Palangas osta, atbilstoši robežkomisijas lēmumam, līdz ar t. p. nosaukuma pagastu un daļu Rucavas pagasta (Būtiņģe, Sventaja) tika iekļauta Lietuvas teritorijā, apmaiņā pret bijušās Kauņas guberņas Aknīstes pagastu, tādejādi nodrošinot Lietuvai pieeju jūrai, jo Klaipēda (Memel) līdz ar apkārtējo apgabalu tolaik ietilpa Vācijā.

Izmēģinājuma iespiedums. Pārdots izsolē par 230 €.

Izmēģinājuma iespiedums. Pārdots izsolē par 540 €.

Izmēģinājuma iespiedums. Pārdots izsolē par 600 €.

Izmēģinājuma iespiedums. Pārdots izsolē par 620 €.

Izmēģinājuma iespiedums. Pārdots izsolē par 460€.

Izmēģinājuma iespiedums. Pārdots izsolē par 620 €.

Izmēģinājuma iespiedums uz Rīgas strādnieku deputātu padomes nepabeigtajām 5 rubļu naudaszīmēm. Pārdots izsolē par 1 800 €.

Izmēģinājuma iespiedums uz Rīgas strādnieku deputātu padomes nepabeigtajām 5 rubļu naudaszīmēm. Pārdots izsolē par 1 600 €.

Izmēģinājuma iespiedumi uz Rīgas strādnieku deputātu padomes nepabeigtajām 5 rubļu naudaszīmēm. Pārdoti izsolē katrs par 2 000 €.

Centra paraugiespiedums melnā krāsā. Pārdots izsolē par 260 €.

35 kapeiku markas rāmja paraugiespiedumi. Kvartbolks pārdots izsolē par 320 €.

Rāmja izmēģinājuma iespiedums ar dubultu, ačgārnu iespiedumu. Pārdots izsolē par 210 €.

Visu četru nominālu marku rāmju paraugiespiedums melnā krāsā. Pārdots izsolē par 500 €.


Divi pāri ar rāmja paraugiespiedumiem. Pārdoti izsolēs attiecīgi par 540 un 560 €.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com