Kas īsti ir Postcrossing projekts

2010-12-16 23:36:49
Birkas: postcrossing, pastkartes, latvijas pasts

Lapa: Postcrossing


krizdabz.lv blogā uzdūros interesantam rakstiņam par postcrossing servisu.
Postcrossing.com ir interesants projekts, kura dalībnieki sūta viens otram pastkartes. Pat šajā digitālo tehnoloģiju laikmetā “parastas” vēstules un īpaši pastkartes nav zaudējušas savu vērtību un daļai cilvēku ir patīkami saņemt šādus sūtījumus. Un ja vēl sūtījums pienācis no kādas eksotiskas vietas un apveltīts ar siltiem vārdiem, tad vispār sirds plīst pušu aiz lielā prieka. Šo servisu var izmantot arī, lai sasniegtu konkrētus mērķus – krātu kaķīš-pastkartes vai dabasskatu attēlus. Par paša servisa izmantošanu nav jāmaksā, tik vien cik pastmarku un aplokšņu izmaksas. Postcrossing veidots tā, ka lietotājiem ir aktīvi jāpiedalās sūtot pastkartes un tikai tad pretī varēs saņemt sūtījumus. Nosūti pastkarti, saņem pastkarti. Ja neesi par Postcrossing dzirdējis iepriekš, iesaku apskatīt īso projekta aprakstu.

Izrādās, ka šodien, 16.12.2010, plkst. 16:00 Postcrossing sadarbībā ar Latvijas Pastu 16. decembrī plkst. 16:00 (Pasta centrs “Sakta”, Rīga, Brīvības bulvāris 32) rīkoja pirmo oficiālo Latvijas Postcrossing servisa lietotāju burziņu. Lai arī Postcrossing visvairāk lietotāju ir no tādām lielvalstīm kā ASV, Ķīna un Krievija, tomēr šo servisu lieto arī samēra daudz latviešu (986 reģistrēti lietotāji) un ieraksta tapšanas brīdī Latvija (pēc 20 740 nosūtīto kartiņu skaita) ir 35 vietā šajā servisā. Apskatīsim postcrossing servisu ar tā lietotājas ligucci83 acīm (un vārdiem):

Kas ir Postcrossing?

Projekta mērķis ir dot iespēju cilvēkiem saņemt pastkartes no visas pasaules, par to neko nemaksājot. Labi.. gandrīz neko, jo lai varētu saņemt pastkartes no citām valstīm, arī pašam ir jānosūta pastkarte kādam Postcrossing lietotājam. Galvenā doma ir – ja tu nosūti pastkarti, tad tu saņemsi arī atpakaļ vismaz vienu pastkarti no kādas citas pasaules valsts.

Kāpēc tas viss vajadzīgs?

Personīgi man – tā es savu dzīvi padaru krāsaināku, pārsteigumiem bagātāku. Ir taču tik jauki, kad zini, ka ik pa laikam savā pastkastītē saņemsi pavisam īstu, taustāmu pastkarti, taču līdz pat saņemšanai nezini - kad, no kurienes un kādu? Turklāt, man ļoti patīk ceļot, un šis ir veids, kā pabūt jebkurā pasaules valstī. Pat, ja to redzi tikai uz pastkartes, tas tomēr ir gabaliņš no kādas vietas plašajā pasaulē. Un varbūt tieši pastkarte ir tā, kas mani kādreiz aizvedīs uz kādu skaistu vietu, par kuru līdz šim iespējams nemaz neesmu nojautusi. Vai tikpat labi manis sūtītā pastkarte kādu atvedīs uz Latviju vai vienkārši ļaus viņam uzzināt kaut ko par mūsu valsti. Man šķiet, ka šis projekts arī paplašina redzesloku, savā ziņā izglīto. Tu uzzini par vietām, kuras līdz šim varbūt nemaz neesi zinājis. Ja kāda vieta šķiet īpaši skaista, pēc tam internetā var iegūglēt visu interesējošo informāciju par to. Savā veidā tā ir arī iespēja izveidot kontaktus ar cilvēkiem no citām valstīm. Un vēl – es beidzot esmu atradusi īsto lietu, ko kolekcionēt (man jau sen ir gribējies izveidot kādu kolekciju, tikai nekad nevarēju izdomāt, ko tieši, lai kolekcionē, un tagad beidzot ar visām maņām jūtu – šis ir tieši man). Iespēju un labumu, kā redzams, ir daudz un dažādu, bet kā jau visās lietās dzīvē – katram savs. :)

Kā tas viss darbojas?

Sākumā projektā ir jāpiereģistrējas – jāizveido lietotāja konts. To var izdarīt šeit. Kad tas izdarīts, tad:
  1. pieprasām adresi (lietotāja kontā uzspiežam uz „Send a postcard” un tiekam pie iespējas iegūt citu lietotāju adreses, bet vienlaicīgi ne vairāk kā 5)
  2. kad esam ieguvuši adreses, tad izsūtām pastkartes uz šīm adresēm (adreses sistēma izvēlas nejauši, un tās parādās gan tavā Postcrossing lietotāja kontā, gan arī tiek nosūtītas uz tavu e-pastu. Katrai adresei ir savs ID numurs, un tas obligāti jāuzraksta uz pastkartes, kuru sūtām, lai saņēmējs to pēc tam var piereģistrēt.)
  3. pēc tam gaidām, kad paši saņemsim kādu pastkarti (kad cilvēks, kuram esam nosūtījuši pastkarti, to ir saņēmis, viņš pastkarti piereģistrē Postcrossing sistēmā un no šī brīža arī mūsus adrese tiek ielikta sitēmā un tiek kādam piešķirta, pieprasot adreses, uz kurām sūtīt pastkartes. Īsāk sakot – kad kāds ir saņēmis pastkarti no mums, arī mēs varam gaidīt pastkarti no kāda)
  4. kad esam saņēmuši pastkarti, reģistrējam to Postcrossing sistēmā (lietotāja kontā spiežam uz „Register a postcard” un atvērsies logs, kurā to izdarīt)
Par adresēm – vienlaicīgi mēs varam saņemt 5 adreses, t.i., nosūtīt 5 pastkartes. Ikreiz kad kāds piereģistrē mūsu sūtīto pastkarti, mēs varam pieprasīt vienu jaunu adresi. Ja būsim aktīvi, ar laiku vienlaicīgi ceļojošo pastkaršu skaits kļūs lielāks. Par katrām 20 pastkartēm, ko esam nosūtījuši un kuras ir reģistrētas sistēmā (tātad saņemtas), iegūstamo adrešu skaits palielinās par 1. Kad ir nosūtītas 100 pastkartes, tad iegūt 1 papildus adresi var par katrām 50 nosūtītajām un reģistrētajām pastkartēm. Piemēram: Ja esmu nosūtījusi 0-19 pastkartes, varu sūtīt 5 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 20-39 pastkartes, varu sūtīt 6 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 40-59 pastkartes, varu sūtīt 7 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 60-79 pastkartes, varu sūtīt 8 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 80-99 pastkartes, varu sūtīt 9 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 100-149 pastkartes, varu sūtīt 10 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 150-199 pastkartes, varu sūtīt 11 pastkartes Ja esmu nosūtījusi 200-249 pastkartes, varu sūtīt 12 pastkartes. ... un tā tālāk līdz bezgalībai, par katrām 50 nosūtītajām pastkartēm iegūstot iespēju palielināt savu sūtāmo pastkaršu skaitu par 1. Kad vienlaicīgi sūtāmo pastkaršu limits ir sasniegts, tad, lai varētu sūtīt nākamās pastkartes, jāgaida, kamēr kāds piereģistrēs mūsu sūtīto pastkarti vai kamēr mūsu sūtītajai pastkartei būs beidzies termiņš (ja 60 dienu laikā pastkarte, ko esam sūtījuši, netiek piereģistrēta, mums atbrīvojas vieta jaunas pastkartes sūtīšanai). Es šobrīd esmu nosūtījusi 5 pastkartes, no kurām 4 ir saņemtas, bet viena vēl ir ceļā. Manas sūtītās pastkartes ir saņēmuši cilvēki ASV, Singapūrā, Portugālē un Nīderlandē, vēl ceļā ir pastkarte uz Vāciju. Saņēmusi šobrīd esmu 3 pastkartes – no Somijas, Spānijas un Nīderlandes. Esmu ieguvusi jau nākamās adreses, uz kurām sūtīt pastkartes un tuvākajās dienās tās izsūtīšu.. Un gaidīšu kādu pastkarti atkal savā pastskastītē. Diezgan priecīgs pasākums.. Nu, vismaz man tas noteikti dzīvi dara krāsaināku un priecīgāku! :)

Vai jūs par Postcrossing zinājāt? Kādas ir jūsu domas par šādu projektu?Komentāri

#1 kart

2010-12-17 12:55:55 : Feini, ne maz nezināju par tādu iespēju! Droši vien izmantošu. Paldies par rakstu! Kart
#2 admin

2010-12-17 12:59:38 : Aizrakstījām uz Latvijas Pastu. Ja izdosies saņemt informāciju par pagājušās tikšanās gaitu, tad publicēsim arī to.
#3 viesis

2010-12-17 13:36:44 : Cien ījamo admin! Nesapratu vienu lietu - lai nosūtītu pastkarti, to ievieto konvertā vai nē?
#4 admin

2010-12-17 13:47:21 : Nē, tā iet kā parastā pastkarte ;) Bez konverta. Es pats tikai vakar uzzināju par šo projektu. Bet pieļauju, ka vajadzētu būt arī iespējai mainīties ar konvertiem. Tur gan ir jāskatās pašā postcrossing saitā. Vai arī jāgaida kāda zinošāka cilvēka komentārs.
#5 viesis

2010-12-21 22:04:32 : Pateicoties Jūsu rakstam šai nodarbē iesaistīju savus 2 vecākos bērnus, abi nosūtīja pirmās pastkartes un tagad gaida ar nepacietību kad tiks reģistrētas. Un jau sāk pasta kasti skatīt, kam pirmam atnāks kāda atbilde. Tiešām labs raksts un prieks par bērniem, ka vismaz pagaidām tiem patīk - redzēs, kā būs tālāk! Varēja būt līdzīgs bezmaksas saits uz vēstuļu apmaiņu. Varbūt Jums zem filatēlija.lv uzsākt līdzīgu projektu?
#6 admin

2010-12-22 14:06:01 : Tas priecē, ka ir bērniem ar ko noņemties :) Idejas saitam ir daudz, bet kā ies ar brīvā laika atlicināšanu, to vēl nepavisam nevaru pateikt... Ja nu gadījumā ir kāds konkrēts ieteikums, tad droši rakstam uz kontaktu lapā norādīto meilu vai uz pašu kontaktu lapu, un tad jau varam arī visu apdomāt konkrētāk.


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.