Kā noņemt marku no aploksnes
2011-01-29 16:11:42
Birkas: padomi, pastmarkas, aploksnes
Lapa: Sākums
Pastmarku higiēniskās vannas
Pirms sākam runāt par marku noņemšanu no veselām lietām, ir nepieciešams vēlreiz nopietni pabrīdināt filatēlijas iesācējus no pārsteidzīgas rīcības. Nepieredzējušie filatēlisti ir iznīcinājuši daudz brīnišķīgas lietas dēļ tā, lai noņemtu no tām ierindas markas, kuras filatēlistam pēc tam ir trāpījušās desmitiem reižu. Jebkurā gadījumā, nevajag steigties noņemt marku no aploksnes. Vienmēr, pirms ķeraties pie šķērēm, labi apdomājiet, varbūt, marka savienojumā ar noteiktiem zīmogiem, konverta adreses, nosūtīšanas un saņemšanas datumiem, var kļut par ļoti svarīgu elementu jūsu kolekcijā.
Atdalīt - tas nenozīmē noplēst. Markas noplēšana noved pie plāno vietu - logu izveidošanās, un tādas markas kolekcijām ir nederīgas. Markas ir jāizgriež kopā ar konverta vai cita sūtījuma papīru, visās pusēs atstājot aptuveni 5 milimetru platas papīra strēmeles. Ja konverta īpašnieks atļauj noņemt marku, bet neļauj griezt konvertu, vai arī vajag noņemt marku lai nesabojātu māksliniecisku kartiņu, tad uz markas novieto labi samitrinātu baltu dzēšpapīru vai audumu, un, kad līmes kārta ir pietiekami samitrinājusies, tad uzmanīgi atdala konvertu no markas. Tikai galējās nepieciešamības gadījumā var atplēst marku "sausā" veidā, pie tam, obligāti ir jāņem vērā likums: jāatdala ir nevis marka no papīra, bet gan papīrs no markas. Ar dažiem treniņiem var izstrādāt iemaņas lai marku atdalītu tā, ka uz konverta nepaliek nekādas markas papīra daļas, bet gan - konverta papīra daļas paliek uz markas - tādējādi to ir daudz vieglāk nomazgāt. Izgriestas vai noņemtas markas, markas no kurām vajag noņemt līmi, papīra paliekas, uzlīmes, netīrumu (bez taukiem) traipus, to visu var mazgāt. Tam ir nepieciešami divi dziļi šķīvji, akvareļu otiņa un, protams, pincete. Pirms mazgāšanas, markas vajag sasortēt, atdalot izgriezumus no krāsainajiem konvertiem, it īpaši tādus, kuriem otrā pusē ir viļņotas līnijas un ornamenti, drukātus ar zilām, sarkanām un zaļām alumīnija krāsām. Atdalīt vajag arī markas, kuras ir drukātas uz pārklāta papīra, vai ar krāsām, kurām nepatīk ūdens - tās labāk ir tīrīt atsevišķi un nedaudz savādāk. Pārējās markas var mazgāt, jauniņajiem - labāk ne vairāk kā 8-10 markas. Abos šķīvjos ielej vārītu ūdeni, kurš ir atdzisis līdz istabas temperatūrai. Nevajag mazgā markas karstā ūdenī, nevajag attvaicēt virs tējkannas, utt. Tas var sabojāt markas. Higiēniskajām vannām filatēlisti dažādos gadījumos izmanto aukstu, istabas (istabas temperatūras), siltu un karstu ūdeni:
- Auksts skaitās ūdens no krāna. To pielieto lai atmazgātu markas ar peldināšanas metodi - par to lasītājs izlasīs nedaudz zemāk.
- Istabas temperatūras ūdens - ūdens temperatūra ir 18 — 25°С, tā tiek izmantota marku "mazgāšanai" - vairākumā gadījumu.
- Silts ūdens - ūdens temperatūra 37 - 38°С, tiek izmantots gadījumos, kad vajag mazgāt nosmērētas markas, markas, kuras ir drukātas ar ūdensnoturīgajām krāsām.
- Karsts ūdens - ūdens temperatūra 45 - 60°C, tiek izmantots ļoti retos gadījumos, kad vajag noņemt papīru no markām ar sintētisku (atsevišķi gadījumi) vai vecu kaulu (zivju) līmi, un tai pašā laikā ir pārliecība par krāsu ūdensnoturību.
Tagad ir parādījušies daudz un dažādi ķīmiskie un mazgājamie līdzekļi. Filatēlisti - iesācēji nereti steidz tos pielietot marku mazgāšanā. Visbiežāk tas beidzas ar neveiksmi, daudzas markas tiek bojātas, maina krāsu, zaudē krāsas, utt. Mazgāšanai, par kuru mēs šeit runājam, vienīgais, ko mēs varam pievienot ūdenim, ir nepilnu tējkarotu ar vārīto sāli vai etiķi. Tie veicina krāsu piestiprināšanos un daļēji palīdz saglabāt to spīdumu. Stipri netīras markas var kādu minūti pamazgāt ar otiņu citā traukā, kurā ir bērnu ziepju putas, un uzreiz labi noskalot. Bet sāksim ar mazgāšanu sagatavotos trauciņos. Vienā traukā ieliekam markas pa vienai, ar attēlu uz leju, tā, lai tās nogrimtu, bet nevis peldētu. Pagaidam 6-8 minūtes, un uzmanīgi mēģinam noņemt no markām lieko papīru, uzlīmes, izgriezumus no konvertiem. Vairākumā gadījumu tie atlīp paši, vai arī viegli noņemās ar pincetes palīdzību. Tikai - nevajag pielietot spēku: tas var savainot marku, Labāk pagaidīt vēl pāris minūtes. Visas papīra paliekas izņemam no trauka. Pēc tam, ar pincetes palīdzību piespiežam katru marku pie trauka apakšas un ar otiņas palīdzību no tās nomazgā līmes paliekas. Pie tam ir jāatcerās, ka ar pinceti ūdenī ir jārīkojas ļoti uzmanīgi - ūdens izšķīdinātā marka paliek vāja un to ir viegli savainot. Daži filatēlisti tieši tāpēc mazgāšanas laikā neatdala papīru ar pinceti, bet gan dara to nobīdot marku un papīru ūdenī starp lielo un vidējo pirkstu. Ar pirkstu tie no markām noņem arī līmi, kamēr nesāk just ka pirksts slīd nevis pa līmi, bet jau pa papīru. Viegli netīras markas var nomazgāt ar mīkstu otiņu un no attēla puses, bet ir jāatcerās ka tas ir jātara viegli un neilgi, lai uz attēla neatstātu beršanas pēdas. Visu laiku ir jāatcerās, ka papīra izturība ūdenī ir mazinājusies un ar neuzmanīgu kustību var atdalīt marku pārus vai blokus, kurus gribētos atstāt neatdalītus. Pēc tam markas, ar pincetes palīdzību, pārnes uz otru trauciņu, kur tās guļ vēl 3-5 minūtes - atmirkst, un no tām nomazgājas pēdējās līmes paliekas. Pēc tam tās izvieto aplī uz trauka malām, ar attēliem uz augšu, var izvietot uz sausa, tīra dvieļa vai uz nostiepta marles gabala. Pagaidam vēl minūtes 5, kamēr markas pažūst (bet neizžūst), tās izvieto rindās, ar pretējo puzi uz leju, uz balta dzēšpapīra. Ja tā nav, tad varam likt arī uz parasta, neglancēta, balta papīra. Pa virsu liek tādu pašu papīra lapu, visu to ievieto salocītā avīzē, pa virsu uzliek salocītu avīzi, un novieto zem 2-3 palielām grāmatām. Aplauztas un stipri saburzītas markas var ielikt starp divām tīra papīra lapām, viegli, neilgi, pagludināt ar siltu (nevis karstu) gludekli.
Markas, kuras ir uz konvertu papīra ar alumīnija krāsām, uz izgriezumiem ar tintes zīmēm, mazgā savādāk: liek pa divām - trijām traukā, negremdējot, bet atstājot peldēt uz ūdens virsas ar attēlu uz augšu. Kad "odere" ir pietiekoši samitrinājusies un līme sāk lipt vaļā, tad markas izņem, uzmanīgi ar pinceti atdala "oderi", bet pēc tam jau nomazgā līmes paliekas no markām ar parasto paņēmienu. Ja marku mazgāšanas laikā uz "oderes" pamanīsiet ka ūdens sāk kaut vai drusku iekrāsoties no tintes vai anila krāsām, tad ir nekavējoties jāizņem markas no trauka, un jāattīra tās ar sausās mazgāšanas metodi. Markas ar nenoturīgām krāsām, kuras izšķīst ūdenī (dažos katalogos tas tiek īpaši atzīmēts), markas, kuras ir drukātas uz krītpapīra, vai kurām ir lakas pārklājums, arī noņem no "oderes" ar peldināšanas metodi. Tikai tās pēc tam nemazgā, bet gan uzmanīgi noskrubina līmi ar trulu vai plastmasas nazi, nosusina, bet pēc tam sausās markas izlīdzina zem preses. Tiesa, lielākais mūsdienu marku vairums, nemaz nebaidās no ūdens. Bet pirms riskēt, vajadzētu patrennēties uz parastām markām, iemācīties tās ātri nomazgāt, lai to ūdenī pavadītais laiks būtu minimāls. Tas ir ļoti svarīgi arī priekš papīra īpašību saglabāšanas. Jo mazāku laiku marka pavadīja ūdenī, jo mazāk no tās tiks izmazgāti papildinātāji, līmējošie un atstarojošie līdzekļi, un mazāk izmainīsies papīra virsmas struktūra. Dažos gadījumos, markas, kuras pēc tādiem vai savādākiem iemesliem baidās no ūdens, mazgā pat ne ar peldināšanas metodi, bet gan ar sauso peldināšanu. Tā sauc pamatnes samitrināšanas metodi, kad to noliek uz labi samitrināta un vairākas reizes pārlocīta flaneļa vai baltas dzēšlapas. Samitrināt papīru vai flaneli trauciņā vajag tā, lai tas pievilktos ar ūdeni, bet ūdens piles neizietu uz virsmas. Pēc samitrināšanas pamatni atdala no markas. Pēc tam, marku novieto ar attēlu uz leju, uz tīra, sausa stikla vai šķīvja apakšas, uz pincetes gala uztin vati, vai ņem talkā vates ausu tīrāmos, nedaudz to samitrina - tā, lai uzspiežot mitrums nenāktu ārā, un uzmanīgi ņem nost līmi no markas. To dara ar lēnām kustībām uz vienu pusi, uzmanīgi sekojot tam, lai mitrums netiktu uz markas virspuses. Pēc līmes novākšanas, marku izžāvē sausu, izlīdzina, un liek zem preses.
Raksts ar video pamācību © filatelist.ru