Jurijs Gagarins kosmiskajā filatēlijā

2010-11-09 21:23:36
Birkas: pastmarkas, kosmoss, tulkojums

Lapa: Sākums


Filatēlistiem, kuri krāj tēmas „Kosmoss” markas, Jurija Gagarina vēsturiskajam lidojumam ir veltīts viena no vislielākajām kolekcijas sadaļām. Pēc pēdējiem datiem, tikai pamatveidi vien šādām markām ir uzskaitīti virs 320 no 70 valstīm. Bet eksistē arī mazu tirāžu bezrobiņu marku varianti, kuras dažu āfrikāņu valstu pasta nodaļas izlaiž kopīgi ar robainajām markām, un ar tā saucamajiem lukss-blokiem (lapas ar vienu marku un lieliem baltiem laukiem). Ir arī atklāti spekulatīvi arābu emirātu laidieni, kurus starptautiskā filatēlijas federācija ir nosaukusi par „nevēlamiem”. Ja uzskaitam šo visu, tad kopējais laidiens pārsniegs 500.


Par cik, par visiem Gagarina laidieniem uzrakstīt (pagaidām) neizdosies, tad paliksim pie kādiem nozīmīgākajiem. Sāksim ar marku, kura tika izlaista vēl pirms lidojuma starta. Tā parādījās Čehoslovākijas sērijā 1961. gada 6. martā. Mākslinieks F. Gudečeks simboliski attēloja pirmo cilvēku kosmosa izplatījumā. Markas – pirmatklājējas eksistence palīdzēja čehoslovākijas pasta dienestam – jau 13. aprīlī, nākamajā dienā pēc Gagarina lidojuma, sekoja divu marku ekstra laidiens.

Protams, ka markas bija izlaistas par godu šim pasākumam. Tās atkārtoja neseno čehoslovāku marku, tikai uz tās bija jauns uzraksts „СССР первый в космосе” un citi nomināli. Tāpat, 1961. gada 13. aprīlī apgrozījumā ienāca PSRS 10-kapeiku marka, 14. martā – 6-kapeiku un 17. aprīlī – 3-kapeiku ar kosmonauta portretu. Pats par sevi saprotams, ka kā pirmie uz padomju kosmonauta startu noreaģēja sociālistisko valstu pasta dienesti. Jau 1961. gada aprīlī,l Bulgārijā, Polijā, Ungārijā, VDR un Runānijā parādījās marku sērijas, kuras atzīmēja vēsturisko notikumu. Āzijā pirmā gagarina marka parādījās Mongolijā – 1961. gada maijā, Amerikā – Surinamā (1961. g. jūnijs), Āfrikā – Tovo (1962. g. februāris). Beidzot, 1981. gada aprīlī, Jaunā Kaledonija kā pirmā no Okeānijas valstīm, veltīja marku Gagarina lidojumam.

Nospiedošs marku daudzums, kuras ir veltītas Gagarinam, ir saistītas ar viņa lidojumu kosmosā. Uz tām viņš ir attēlots skafandrā un hidroķiverē. Uz dažām markām viņš ir attēlots armijas formā vai lidotāja tērpā, bet „Восток” kuģis ir aizmugurējā plānā. Cita sfēra – Gagarins un kosmonautikas vēsture. Šeit ir Gagarins un komplekss „Мир”, Gagarins un pirmais ASV astronauts Šepards. Beidzot, Gagarins pirmrindnieku rindā, kuri ir apstaigājuši zemeslodi. Parasti šī ir sērijas noslēdzošā marka, veltīta vai nu jūrniekiem, vai nu lidotājiem. Sižeti, kuri nav saistīti ar lidojumu, gagarina laidienus ir sastopami daudz retāk.

Apstāsimies vairāk pie tiem. Pirmais kosmonauts bija draudzības vizītēs daudzās pasaules valstīs, un visur viņu sagaidīja ar ovācijām. Tam ir veltīti Čehoslovākijas (1961. gada vizīte), VDR (1963. gada vizīte) laidieni. Pasta miniatūras atzīmēja viņa traģisko bojāeju 1968. gada 27. martā. Kā pirmais, jau 1968. gada maijā, to atzīmēja Ungārijas pasta dienests. Uz apgrozībā izlaistā pasta bloka – bojā gājušo padomju kosmonautu Gagarina un Komarova portreti, kā arī ASV astronauta Vaita portrets. Uz markas – simbolisks, jūrā krītoša Ikara attēlojums... Tajā pat gadā dažas arābu valstis (Jemena, Adžmanas un Manamas emirāti) izveido pārdrukājumus uz agrāk izlaistajām markām ar Gagarina portretu. Pēc kāda laika, pirmā kosmonauta piemiņu atzīmē arī Čehoslovākijas, Maurīcijas, Ekvatoriālās Gvinejas un citu valstu laidieni. Pēc kosmonauta bojāejas marku sižeti daudzveidojās. Parādījās pieminekļi Maskavā, bjusti un bareljefi, kā arī Gagarina vārdā nosauktais kosmonautu sagatavošanas centrs un zinātniski pētnieciskais kuģis „Kosmonauts Jurijs Gagarins”.

Visbeidzot, markas uz kurām kosmonauts ir attēlots kopā ar vēl kādu. To ir maz. Pasaulē vienīgā marka attēlo Gagarina portretu ar divām meitām. Tā ir izlaista Islāmu Federālajā republikā Kamaru salās (Union des Comores). Dīvaini, bet tikai uz divām markām (Afganistānas un Centrālās Āfrikas republika) var ieraudzīt kopā Gagarinu un Koroļevu. Gagarins ar paša dublieri Titovu – Afganistānas un Rumānijas laidienos. Bet zināmā Gagarina un Tereškova (armijas formās) fotogrāfija – Kongo laidienā. Izpētot tā laika dokumentus, nevar paiet garām fotogrāfijai, kurā ir attēlots Hruščovs un Gagarins. Lai vai kāda nebūtu attieksme pret šo līderi, bet tieši viņš nospēlēja milzīgu lomu tajā, ka pirmais kosmosā bija tieši PSRS pilsonis. Hruščovu ar Gagarinu var redzēt VDR un Šardžas emirātu laidienos.

Diezgan nozīmīgu visu to marku daļu, kuras ir veltītas pirmajam cilvēka lidojumam kosmosā, aizņem portreta markas. Trīskapeiku marka, izdota 1961. gada 17. aprīlī, PSRS, lika pamatus tēmai „Kosmonautu portreti pastmarkās”. Pats Gagarins par to rakstīja grāmatas „Kosmiskās ēras pasta suvenīri”: „Kosmonautiem ir diezgan sarežģītas attiecības ar pastmarkām. Pat, ja gribās neievērot pastmarkas ar saviem portretiem, tad gribot – negribot nākās tās redzēt. Piekam, ne tikai ar markām – pasta apmaksas zīmēm, bet arī ar tādām markām, kuras atsūta visuresošie filatēlisti lai dabūtu autogrāfu”.

© filatelist.ru
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.