Ieskats aplokšņu kolekcionēšanā

2010-11-22 20:31:55
Birkas: aploksnes

Lapa: Sākums


Viens no filatēlijas novirzieniem ir aplokšņu kolekcionēšana jeb tā saucamā cover collection. Tas nozīmē, ka fokuss tiek vērsts ne tikai uz pastmarku, bet arī uz aploksni kopumā, uz kuras šī pastmarka ir uzlīmēta. Aploksnes var būt gan ierakstītas, gan A prioritātes, gan B prioritātes. Tas var būt sūtītas ar pasta baložiem vai ar pirmo avio reisu vai kādu citu īpašu transporta līdzekli – visas šīs nianses var kardināli atšķirt aploksnes vienu no otras. Un arī veids, kā tikušas dzēstas pastmarkas uz aploksnes var kardināli atšķirties.

Pirmās dienas aploksnes

Pirmās dienas aploksnes tradicionāli tiek izdotas kopā ar jaunu pastmarku. Aploksnes parasti ir ierobežotā skaitā un ir ar īpašu dizainu, kas atbilst tikko izdotajai markai, bet ir arī valstis, kur netiek veidotas īpaša dizaina aploksnes. Tā vietā tiek uzspiests speciāls zīmogs, kas apliecina, ka šī aploksne ir pirmās dienas aploksne. Ierasti ar pirmās dienas aploksni ir iespējams iegūt arī pirmās dienas zīmogu, ar kuru ir dzēsta pastmarka. Atkarībā no konkrētās valsts noteikumiem, pirmās dienas zīmogs var tikt izmantots vai nu tikai konkrētajā dienā, vai arī ilgāku laika posmu pēc pirmās dienas zīmogošanas. Šeit mēs varam salīdzināt Latvijā izdotu pirmās dienas aploksni ar speciālu dizainu un Korejā izdotu pirmās dienas aploksni, kur ir speciālie pirmās dienas zīmogi un papildu zīmogs, kas apliecina pirmās dienas statusu. Šeit arī var salīdzināt divus dažādus veidus, kā atzīmēts A prioritātes statuss – Latvijā ir speciālas uzlīmes, bet ir valstis, kur pietiek, ja uzraksta ar roku „Air mail” vai kā šajā Korejas piemērā ir apzīmogots ar uzrakstu „AIR MAIL”.

Ko kolekcionēt?

Tas ir jautājums, uz kuru ir jāatbild katram pašam. Tradicionāli ir vairākas tēmas, kuras ir plaši izplatītas kolekcionāru vidū. Pirmās dienas aploksnes ir viens no bieži sastopamiem veidiem, ierakstītas vēstules, A vai B prioritātes vēstules. Aploksnes ar precīzu pastmarku nominālu, kas atbilst tās valsts pasta sūtīšanas cenrādim arī ir viens no tematiem, ko var kolekcionēt. Un tad seko tematiskās kolekcijas, kuras ietvaros tiek krātas aploksnes ar vienas tēmas pastmarkām. Tās var būt gan plašas kā flora un fauna, gan ļoti specifiskas kā vilcieni, olimpiskās spēles. Kolekcionēšanas spektrs ir pietiekami plašs, lai katrs interesents varētu sev atrast piemērotāko. Galvenais ir, lai šī lieta patiktu un interesētu un tad arī būs prieks par katru saņemto vēstuli.

Aplokšņu kolekcionēšanas klubi

Kā tad beigu beigās var veidot aplokšņu kolekciju? Viens veids ir meklēt dažādos sludinājumos jau sūtītas aploksnes. Var regulāri pats sev sūtīt aploksnes, ja ir iespēja regulāri būt ārzemēs vai palūgt to darīt kādam radiniekam vai draugam. Un ir vēl viens veids – iestāties kādā no aplokšņu kolekcionēšanas klubiem. Šādu klubu biedri regulāri sūta vēstules viens otram un tādā veidā papildina savas kolekcijas un paplašina iespējamo maiņas partneru loku. Kā piemēru var minēt divus klubus – Cover Collectors Circuit Club, kurš ir dibināts jau 1947. Gadā ASV un šobrīd tajā ir apmēram 25 000 aktīvu biedru no vairāk kā 100 pasaules valstīm. Līdzīgs klubs ir ar nosaukumu London Cover Circuit, kura uzdevums ir līdzīgs – sūtīt aploksnes dažādiem biedriem. Vairāk par šiem klubiem varat uzzināt sameklējot tos internetā. © Atis Verdenhofs

Komentāri

#1 gutti

2020-10-31 10:51:40 : Labdien, Manā rīcībā ir Rīgas pilsētas kolekcionāru biedrības aploksne ar Latviešu rakstnieka Augusta deglava attēlu, un 1962.gada 9.augusta zīmogu Augustam Deglavam 100 un pastkarte ar uzrakstu Sveiciens no Kuldīgas dziesmu svētku dienā, 1948.gada 11.jūlijā. Kāda varētu būt ceņa šīm lietām?


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.