Filumēnija

Filumēnija - sērkociņkārbiņu etiķešu, pašu kārbiņu, bukletu (sērkociņi - grāmatiņas), pašu sērkociņu un citu, ar sērkociņiem saistītu, priekšmetu kolekcionēšana.
Šī žanra kolekcionārus sauc par filumēnistiem.

Etimoloģija un termina vēsture.

Vārds filumēnija (phillumeny) ir cēlies no grieķu vārda philos (mīlēt) un latīņu lumen (uguns).
Terminu 1943. gada maijā piedāvāja britu kolekcionāre Mardžorija Evansa (Marjorie S. Evans). Krievu valodā no sākuma tika izmantoti vārdi filumēnija un filumenistika. 1960.gadu beigās, vienā no politbiroja rīkojumiem, bija izmantots negramatiskais "filumēnija". Apstrīdēt uzrakstīto, kurš, vēl pie tam, tika izmantots partijas dokumentā, neviens nesagribēja, bet arī pieņemt negramatisko vārdu arī lielākā daļa valodnieku negribēja. Rezultātā, praktiski uz desmitgadi, vāŗds tika izņemts no orfogrāfiskajām un citām, PSRS izdotajām vārdnīcām. 1970. gadu vidū vāŗds atkal parādījās vārdnīcās, bet jau zem politbiroja redakcijas - filumēnija.

Filumēnijas vēsture

Sērkociņkārbiņu etiķešu kolekcionēšana parādījās praktiski līdz ar pirmajiem sērkociņu iepakojumiem. Dažās kolekcijās ir saglabājušās etiķetes no "ķīmiskajiem" sērkociņiem (aptuveni 1810 - 1815 gadi).
Kopš sākās "švirkstošo" sērkociņu, kurus 1826 - 1827 gados izgudroja anglis Džons Valkers (John Walker) masveida ražošana, etiķešu kolekcionēšana sāk pieņemt plašus apmērus. Pēc Pirmā Pasaules Kara, dažādās valstīs saradās filatēlistu biedrības, sāk izdot filumenistisko literatūru.
Otrā Pasaules Kara laikā, lielākā daļa no eksistējošajām filumēnistu biedrībām pajuka, bet, pēc kara tāš saradās atkal. Viena no vecākajām un zināmākajām strādājošajām filumēnistu biedrībām - Britu sērkociņkastīšu etiķešu un bukletu kolekcionētāju apvienība (The British Matchbox Label & Booklet Society), kura apvieno kolekcionētājus ne tikai no Lielbritānijas un bijušajām kolonijām, bet arī daudzas citas pasaules valstis.

Ziņas forumā par filumēniju.
Avots

5 atbildes iekš“Filumēnija”

 1. Jānis
  septembris 16, 2013 @ 11:32 pm #

  Cik varētu maksāt sērkociņu etiķetes no 50 gadiem līdz 70 gadiem? Un ja visas ir komplektos.

  • septembris 17, 2013 @ 9:33 am #

   Tas varētu būt grūti nosakāms. Varbūt ir kolekcijas bildes? Tās varētu ielikt forumā, un tad varbūt varētu kaut ko skatīties...

 2. Vladislavs
  oktobris 13, 2016 @ 2:09 am #

  Vai ir kāds, kas uzpērk sērkociņu kastītes

 3. juris
  janvāris 10, 2017 @ 3:47 pm #

  laprat pardotu serkocin kadtisu kolekcijas , serkocin etiketes , gadi ir visadi un daudzums loti liels. zvanit 26289901

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

(Required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Saits griežas uz WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com