Filatēlistu piederumi

2010-10-28 12:32:27
Birkas: padomi

Lapa: Sākums


Tātad, jūs vēlaties sākt krāt markas un jau esat izvēlējies kolekcijas virzienu. Tagad ir nepieciešams padomāt arī par attiecīgajiem filatēlistu instrumentiem. Šodien filatēlistu nepieciešamībām ir pieejams nopietns intrumentu klāsts: klasseri, pincetes, palielināmie stikli, utt. Šajā, pamatīgajā, izvēlē var viegli apjukt, kā arī iztērēt viegli (un nevajadzīgi) lieku naudu. Pamēģināsim saprast kādi instrumenti ir nepieciešami katram filatēlistam – pat iesācējiem, un – kādi instrumenti nemaz nav tik nepieciešami kā mums to mēģina iestāstīt.

 


Pincete

pincete

Nopietns filatēlists gandrīz nekad neņems marku ar rokām – lai to nenosmērētu vai kā savādāk nesabojātu. Pat kārtīgi nomazgātas rokas var atstāt uz markām taukainus nospiedumus, kuri glabājas uz pirkstu galiem. Pie markas ar rokām pieskarās tikai izņēmuma gadījumos, kā piemēram, kad vajag atdalīt perforētās markas vienu no otras. Tās divas līdz trīs reizes pārloka pa perforācijas līniju (līmi pie līmes), pieglauž savienojuma vietu ar nagu vai ar ārējo pincetes daļu, bet pēctam, piespiežot vienu marku uz galda noliktas tīras papīra lapas, otru marku uzmanīgi atdala, cenšoties nesabojāt nevienu robiņu. Lielākajā pārējo gadījumu daļā, darbam ar markām tiek lietota tikai speciāla pincete, parasti no hromēta vai niķelēta tērauda. Tās garums ir 10 – 12 centimetri, un uz pincetes galiem ir nelielas, plakanas, neasas lāpstiņas. Daudzi filatēlisti dod priekšroku lietot tādas pincetes, kurām abas lāpstiņas ir saliektas uz vienu pusi. Ar tām ir parocīgāk markas ielikt un izņemt no klassera. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot pincetes, kurām galos ir mazi zobiņi (līdzīgi kā nagu vīlītēm) – tās bojā markas. Bet šādu pinceti var pielāgot novīlējot šos zobiņus ar vīli un nedaudz nosmailinot un pieslīpējot galus. Lai pārbaudītu pērkamās pincetes kvalitāti, ar to jau veikalā vajadzētu pamēģināt pacelt no stikla marku vai papīra gabaliņu. Pincetes lieto, lai pasargātu kolekcijas priekšmetus no dažāda veida bojājumiem, tomēr ar to var izrādīties par maz. Cilvēki, kas ar kolekcionēšana nodarbojas pavisam nopietni, priekšmetu labākai aizsardzībai mēdz lietot speciālus baltus kokvilnas cimdus, kādus savā darbā lieto arī arhivāri. Lai cik bieži un rūpīgi jūs mazgātu rokas, tik un tā uz pirkstu galiņiem vienmēr paliks plāna tauku kārtiņa, kas var sabojāt kādu īpaši retu jūsu kolekcijas pastmarku, monētu vai naudas zīmi. Cimdi pasargās jūs un jūsu kolekciju no šādiem nepatīkamiem brīžiem.

Palielināmais stikls

Palielināmais stikls

Palielināmais stikls (lupa), kuru pielieto filatēlijā, ir lēca, kas ir izliekta uz abām pusēm. Parastai marku apskatei parasti pietiek ar 3 – 4 kārtīgu palielinājumu ko sniedz lupa. Lai noteiktu rastrus, zīmogošanas paņēmienus, un citas, sīkākas, detaļas, mums jau ir nepieciešams 8 – 10 kārtīgs palielinājums. Šeit visērtākā varētu būt tā saucamā saliekamā (tekstila) lupa. Tā sastāv no trijām daļām, divas no kurām izveido paliktni trešajai daļai ar lupu. Iztaisnotā veidā to var nēsāt kabatā, speciālā futlārī. Saliktā veidā tā tiek uzlikta uz markas, un dod iespēju labi apskatīt markas sīkākās detaļas. Eksistē arī citas, 3 – 7 kārtīga palielinājuma lupas (bez paliktņiem), kuras filatēlisti nēsā sev līdzi. Priekšroka tiek dota labi noslīpētām stikla lupām. Plastika (no organiskā stikla) lupas izkropļo attēlu, īpaši pa malām un ātri tumšojās no švīkām. „Stacionārās” lupas uz dažādiem paliktņiem ļauj regulēt augstumu, tādējādi atstājot brīvas rokas. Ērtas ir arī medicīnā izmantojamās nedārgās binokulārās lupas, kuras tiek uzvilktas uz pieres. Pārdošanā mēdz būt arī lupas ar apgaismojumu. Šādas lupas ietvarā ir iemontēta spuldzīte vai diode, bet rokturī ir baterijas. Tās dod iespēju labi apskatīt markas arī sliktā apgaismojumā.

Papīra grieznis 

Papīra grieznis

Bez tam, filatēlistiem reizēm ir nepieciešamība ļoti taisni un precīzi nogriezt papīrus – bez kropļojumiem, utt. Šādiem mērķiem labāk ir izmantot griezni. Var arī izmantot taisno fotogriezni, kurus kurus var iegādāties veikalos. Speciālais, filatēlijas grieznis, sastāv no plastmasas roktura, kurā, starp divām platēm tiek piestiprināti droši asmeņi. Griežot papīru un citas lietas, nepieciešams izmantot lineālu, bet nevis koka (var ieķerties asmenis), bet metāliskos vai stikla. Īsus taisnus griezumus pēc neliela treniņa var arī iemācīties paveikt ar lielajām šķērēm – ar vienu griezienu. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot manikīra šķērītes, ar tām ir ļoti grūti paveikt taisnu griezumu. Eksistē arī citi filatēlistu instrumenti – otiņas, rasēšanas spalvas, utt., bet bez tiem var arī iztikt.

© filatelist.ruKomentāri

#1 viesis

2013-10-09 19:37:19 : Man ir viens albūms ar agrākos laikos krātām markām. Kur un kā man būtu iespēja noteikt to vērtību? Varbūt kāds zin 26992028
#2 ansis

ansis@filatelija.lv

2013-10-10 10:56:13 : šeit ir raksts par to -> http://www.filatelija.lv/kolekciju-novertesana ;)


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.