Filatēlijas veltījums deportāciju piemiņai

2011-05-29 12:14:01
Birkas: aploksnes, vēsture

Lapa: Sākums


Ar ko sākās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Moldāvijas civilo iedzīvotāju 1941. gada nežēlīgās deportācijas uz Krievijas un Kazahstānas Ziemeļu apgabaliem; Latvijā - 1941.gada 14.jūnijā? Protams, pats sākums meklējams PSRS un Vācijas noslēgtajā līgumā un tam pievienotā slepenā protokola.1. pantā, ko dēvē arī par Molotova-Ribentropa paktu . Šajā līgumā abas valstis sadalīja Eiropu pēc saviem ieskatiem. Kopā rīkoja karaspēka parādes, draudzējās pie šampanieša glāzēm, Vācija brauca uz PSRS mācīties, kā ierīkot koncentrācijas nometnes.
No Latvijas jau tūlīt pēc okupācijas pirmajā vilnī tika deportēts prezidents K.Ulmanis, ģenerālis J.Balodis un vēl daudzi tolaik ievērojamākie Latvijas politiķi. 1941.gada 14.jūnijā no Latvijas tika deportēti vairāk kā 15000 iedzīvotāju, starp tiem bija daudz bērnu un sirmgalvju. Motivācija - ģimenes galvas arests. Pavisam arestēja vairāk kā 5000 cilvēku, gandrīz 700 cilvēkiem piesprieda nāves sodu. Ieslodzījumu vietās un pa ceļam uz deportācijas vietām nomira 1900 Latvijas pilsoņu. Saskaņā ar ANO Konvenciju šīs deportācijas ir uzskatāmas par noziegumu pret latviešu tautu. 1941.g.14.jūnijā deportētie Latvijā atgriezās tikai piecdesmito gadu beigās. Pēc neatkarības atgūšanas Latvijas Pasts laida apgrozībā Veltījuma aploksnes ar kataloga nr.1 veltītas šim drausmīgajam notikumam ar nosaukumu „Deportācijas diena". Aploksne tika zīmogota 1991.gadā 14.jūnijā 50. pasta nodaļā. Zīmogs veidots divu dzeloņstiepļu savijuma apļa formā. Kolekcionāri galvenokārt zīmogojuši aploksnes A-3 „Brīvības piemineklis", A-4 "Vaidelotis", A-5 "Lāčplēsis", A-6 "Valsts mazais ģērbonis AVIO" (šīs aploksnes jau apskatījām agrāk). Iespējams, ka kolekcionāri zīmogojuši arī cita veida no tajā laikā pieejamām aploksnēm, tas nav skaidri zināms, tāpat nav zināms arī apzīmogoto aplokšņu skaits ar šo veltījuma zīmogu Nr.1.

Aploksne A-3 Brīvības piemineklis

Aploksne A-3 Brīvības piemineklis

Aploksne A -4 Vaidelotis

Aploksne A -4 Vaidelotis

Aploksne A-5 Lāčplēsis

Aploksne A-5 Lāčplēsis

Aploksne A -6 Valsts mazais ģerbonis AVIO

Aploksne A -6 Valsts mazais ģerbonis AVIO 2006.gada 14.jūnijā Rīgas pasta 51.nodaļā tika zīmogota veltījuma aploksne veltīta 1941. gada 14.jūnija masu deportācijas 65.gadu piemiņas dienai. Aploksnes mākslinieks bija Ludis Danilāns. Pavisam izlaida 1500 eksemplārus. Kataloga nr.307.

Veltījuma aploksne Masu deportācijām-65

Veltījuma aploksne Masu deportācijām-65 Uz aploksnes ir uzlīmētas divas pastmarkas. 1992.gada pastmarka ''Brīvības pieminekļa un brāļu kapu fragmenti'' ar nominālu 20(s). Iespējams, ka uzlīmētā pastmarka ir no šīs sērijas atkārtotā 1998.gada 30.marta izdevuma. Otra pastmarka ir no 2005.gada sērijas Latvijas novadu un pilsētu ģerboņi ''Auce'' ar nominālu 2(s). Abas pastmarkas ir zīmogotas ar vienu speciālo zīmogu. Sakts Cēsinieks filatelia@lachi.id.lv Avots


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.