Filatēlijas Rubens

2010-10-27 18:58:14
Birkas: vispārēji, noziegumi, tulkojums

Lapa: Sākums


Šo ģeniālo falsifikatoru sauca par „Filatēlijas Rubensu” un „Filatēlijas Slepkavu”. Viņa ilgās dzīves laikā neviens eksperts tā arī nevarēja viņu atmaskot viltošanā. Savā dzimtenē, Itālijā, viņu sauca par Džiovanni Sperači, bet Francijā, kur viņš teju 40 gadus viltoja markas – Žans de Speratti. Viņš dzima 1884. gada 14. oktobrī, vidusitālijas pilsētiņā Pistojā.

 


Viņa tēvam, atvaļinātam pulkvedim, piederēja maza fabrika. Kad tēvs izputēja, tad Džiovanni un viņa trīs brāļiem vajadzēja agri kļūt patstāvīgiem. Viens kļuva par karavīru, cits iestājās par fotogrāfa mācekli, bet trešais atvēra nelielu filatēlijas veikaliņu un sāka izdot filatēlijas žurnālu „San Marino”. Džiovanni ar lielu uzcītību mācījās gravēšanas tehniku, tipogrāfijas darbus un fotogrāfijas. Viņa onkulim piederēja neliela papīrfabrika, kur izgatavoja ne vien dažādus papīra veidus, bet arī imitēja senos papīra veidus. Šeit Džiovanni ieguva dziļas zināšanas šajā jomā. Vēlāk viņš ilgi strādāja kopā ar savu brāli – fotogrāfu, kurš nodarbojās ar fotogrāfiju un gravīru atklātnīšu iespiešanu. Tādā veidā topošais falsifikators ieguva savam jaunajam arodam visas nepieciešamās zināšanas un iemaņas.

Divdesmitajos gados pārvācies uz Franciju, Speratti mitinājās dienvidu pilsētiņā O-le-Bon, un jau pavisam ātri sāka veidot kopijas retām un pavisam retām eiropas valstu markām. Šajā jomā viņš sasniedza tādu pilnību, ka atstāja aiz sevis pat izslavēto meistaru Furnjē. Paši pieredzējušākie, pasaulslavenie eksperti, nevarēja atšķirt viņa viltojumus un vienbalsīgi atzina tos par oriģinālajām markām. 40-tajos gados Žans de Speratti ap savu vārdu izsauca skandālu un apzināti noveda lietu līdz skaļam tiesas procesam, kurš kalpoja tam par labu reklāmu. Vēstulē, kuru viņš sūtīja no O-le-Bonas kādam marku tirgotājam uz Portugāli, tika atklātas 18 ļoti retas un vecas markas. Uz konverta un pie markām ievietotajā vēstulē Speratti norādīja, ka tiek sūtītas marku imitācijas. Savukārt, muitas spēki, kuri aizturēja vēstuli, nolēma, ka tas ir triks, kuru Speratti izdomājis lai nemaksātu lielo nodevu par lielu vērtību izvešanu no valsts. Lietā iejaucās prokurors, markas tika nosūtītas vienam no vispazīstamākajiem franču ekspertiem. Ekspertīze ilga vairāk nekā mēnesi: uzmanīgi tika pētīti zīmējumi, zīmoga metodes, krāsas, līme, papīrs un zobainās malas ūdenszīmes. Eksperta slēdziens bija konkrēts: visas markas ir īstas un retas, kā arī tām ir jātiek novērtētām ar cenu kas ir augstāka par kataloga cenu, tā kā markas ir ļoti labā stāvoklī. „Markas” tika atgrieztas Speratti, kurš tika cauri ar soda naudu par mēģinājumu izvest no valsts lielas vērtības. Reklāma atmaksājās. Speratti vēl vienu reizi pārliecinājās ka viņa kopijas nevar atšķirt no oriģināliem, un ar vēl lielāku enerģiju ķērās klāt pie jaunu „retumu” izveides. Viņš nekad neviltoja kursējošās markas, bet vecu marku viltošana Francijā nebija sodāma rīcība. Speratti savus izstrādājumus piedāvāja filatēlistiem par cenām, kuras bija 30 – 40 reizes zemākas nekā kataloga cenas, un ne reizi vien rakstīja, ka dara to filantropisku mērķu vadīts, lai ļautu arī ne tik bagātiem filatēlistiem papildināt savas kolekcijas ar retām markām. Par to, cik virtuozi un rūpīgi strādāja šis falsifikācijas meistars, var liecināt tas, ka pēc viņa nāves, viņa darbistabā tika atrasti vairāk nekā 500 veca papīra veidi. Viņš tk rūpīgi piemeklēja krāsas, ka pielietoja, piemēram, vairāk nekā 100 tikai zaļā toņa krāsas. Speratti pārvērtās par filatēlistu draudu, viņa viltojumi tika zināmās kolekcijās, maldināja ekspertus un žūrijas locekļus. Beidzot, lai likvidētu šo draudu, karaliskā Britu filatēlistu biedrība 1954. gadā samaksāja Speratti 10 miljonus frankus par to, lai viņš uz visiem laikiem beidz izgatavot markas un nodod sabiedrības muzejā savu aprīkojumu, instrumentus, klišejas, viltotos zīmogus, utt. No palikušajām markām tika izveidoti albumi ekspertu vajadzībām. Speratti turēja vārdu un izbeidza marku viltošanu. 1957. gadā Speratti nomira.
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.