Bisekti

2013-12-04 12:29:03
Birkas: neparastas markas

Lapa: Sākums


Bisekts (angl. – bisect) vai pārgriezta marka – pārgriezta (parasti uz pusēm, bet ir iespējams arī uz citām daļām) pastmarka, kuru izmanto pasta apgrozībā kā pasta apmaksas patstāvīgu zīmi lai iegūtu visas markas nominālās vērtības proporcionālu daļu. Piemēram, divcentu marka tiek pārgriezta uz pusēm, un tās daļa tiek izmantota kā viena centa marka. Provizoriskais vai neoficiālais, diagonālais bisects 1851. gada ASV pastmarkai ar 12 centu nominālu (Scott #17), kura tiek izmantota 6 centu pasta tarifa apmaksai.


Kad dažu nominālu pastmarku rezerves iet uz beigām, pasta darbinieki reizēm pieņem lēmumu pārgriezt uz pusēm augstāku nominālu markas – vertikāli vai horizontāli, kā rezultātā tiek iegūtas divas “markas”, katrai no kurām ir puse no nesagreiztas markas  sākumvērtības naudas izteiksmē vai “nomināla” vērtības. Vēstuļu un banderoļu sūtītāji arī pielietoja šo praksti, reizēm ar pasta oficiālo vai klusējošo atbildi, bet reizēm pat bez tiešas atļaujas. Bisekti bieži bija pasta apgrozībā pirmo pastmarku parādīšanās laikā veselā valstu rindā (Austrija, Braunšveiga, Hanovere, Čīle, Šlezviga, - Holšteina, u.c.). XIX gs. beigās – XX gs. sākumā pastmarku griešana uz pusēm lielā daļā ieguva spekulatīvu nozīmi, kā tas notika, piemēram, bijušajās Vācijas impērijas kolonijās.

No pārgrieztajām markām ir jāatšķir dalāmās markas kā markas, kuras no sākuma jau ir paredzētas dalīšanai.

Bisektu veidi

 

  • Marka pārgriezta uz pusēm. Griezums var būt horizontals, vertikāls, diagonals (slips griezums). Katra no pusītēm tiek izmantota kā puse no sākuma nomināla summas.
  • Marka sagriezta trijās daļās. Ghriezums var būt horizontals vai vertikāls. Visas trīs daļas tiek izmantotas kā trešdaļa no sākuma nomināla summas. Šādi izmantošanas gadījumi ir novēroti Argentīnā un Papas apgabalā.
  • Marka sagriezta četrās daļās. Katrai no šādām markas ceturtdaļām bija vienas ceturtdaļas vērtība no sākuma nomināla. Šādi gadījumi tika novēroti Papas apgabalā un Sardīnijā.
  • Marka sagriezta attiecībā 1 : 2. Pie tam, atdalītā lielākā markas daļa kopā ar divām mazākajām daļām no divām markām deva divas markas. Šis, retais gadījums, tika novērots, piemēram, Hanoverā 1859. gadā., kad marka ar 1 graša nominālu, kas sastāda 10 feniņus, pēc 1/3 markas atdalīšanas palika par marku ar nominālu 6. Tas ir, 7 feniņi, bet divas mazākās nogrieztās daļas summā deva 3 + 3 = 6 feniņus.
  • Marka sagriezta astoņās daļās. Šādi gadījumi tika novēroti Meksikā.

  Daudzi no marku griešanas gadījumiem bija labi nodokumentēti pasta vesture. Viens no zināmākajiem piemēriem ir Gendsijas salas bisekti Otrā pasaules kara Normandijas salu vācu okupācijas laikā. Ir zināmi gadījumi, kad pirmās Meksikas markas tiek grieztas uz divām, četrām un pat astoņām daļām. PSRS 1931. gadā, sakarā ar pasta tarifu izmaiņām un atbilstošu nominālu marku trūkumu, dažās AustrumSibīrijas pasta nodaļās tika pielietoti marku bisekti no 10 kapeiku marku nomināla lai apmaksātu 5 kapeiku tarifu. Daudzi bisekti vērtējas krietni augstāk nekā markas no kurām tie tika izgatavoti. Bet, grieztām markām ir vērtība tikai tad, ja tās ir uzlīmētas uz konverta (uz veselas lietas), vai uz konverta izgriezuma, kad ir redzamas pasta zīmogu ēnas uz bisekta un uz konverta. Savādāk ir neiespējami pierādīt bisekta pasta apgrozības faktu. Kolekcionāriem ir jāuzmanās ar šo marku pievienošanu savām kolekcijām, jo agrāk bieži tika izgatavoti bisektu viltojumi sakarā ar paaugstināto pieprasījumu pēc šādiem kurioziem.

Vairāk informācijas - wikipedia

avotsKomentāri

#1 markomans

2013-12-10 02:02:36 : Piebilde iesācējiem. Par bisekta īstumu ( sevišķi, ja tas ir bez uzdrukām) var sākt spriest tikai tad, ja tas ir uz pasta sūtījuma vai ,sliktākajā gadījumā, uz izgriezuma. Ja pastmarka ir nomazgāta, tad neviens vairs nevarēs pierādīt vai tas bija bisekts, vai kād vienkārši tāpat ir pārgriezis pastmarku uz pusēm.


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.