Notice: Undefined offset: 0 in /home/filateli/public_html/LScms2.0/include/functions.php on line 62

Notice: Undefined offset: 0 in /home/filateli/public_html/LScms2.0/include/functions.php on line 62
Ar ko iesākt pastmarku kolekcionēšanu? | www.filatelija.lv

Ar ko iesākt pastmarku kolekcionēšanu?

2012-01-08 21:13:21
Birkas: padomi, pastmarkas, vispārēji

Lapa: Sākums


Tātad: Jūs vēlaties kolekcionēt markas. Pats galvenais - lai ir vēlēšanās, tad jau puse no lietas jau ir padarīta. Tālāk, kā jau jebkuram kolekcionēšanas veidam - ir nepieciešams savs darbagalds, filatēlijā tas ir:

  1. Marku albums (klassers);
  2. Marku katalogi;
  3. Pincete;
  4. Palielināmais stikls (lupa).

Tāpat, estētiskākai marku glabāšanai, tiek pielietoti tā sauktie klemtašē un papīra griezēji priekš tiem. Bet tas jau ir daudz augstāks līmenis, to sākumā pat nevajag. Turpmākajās filatēlista gaitās jūs sapratīsiet kas tas īsti ir, un ko ar to dara.

Tagad, par to, kas attiecas tieši uz marku kolekcionēšanu:

Agrāk, pirms gadiem 20 - 30, marku kolekcionāri deva priekšroku krāt dzēstās markas (markas ar pasta zīmogiem), tas ir tās, kuras ir izgājušas reālu pasta apgrozību. Tāpat arī tika krātas markas ar pasta zīmogiem un neskartu līmes pusi - tas ir tādas, kuras nav bijušas reālā pasta apgrozībā, bet, vienkārši tika tirgotas kolekciju papildināšanai. Tika krātas arī tīrās markas - bez pasta zīmoga un ar neskartu līmes pusi, bet tas tika darīts retāk... Atkārtošos - agrāk, visas pasaules kolekcionāri, krāja markas vienādā līmenī - kā ar pasta zīmogiem, tā arī markas ar zīmogiem un ar neskartu līmes pusi. Mūsdienās, situācija ir kardināli mainījusies. Cieņā ir tikai tīrās markas, izņemot markas ar pasta zīmogiem, kuri atrodas reto zīmogu sadaļā - katalogos noteikti kā dārgi. Markas ar pasta zīmogiem (dzēstās) arī ir kolekcionāru iecienītas, bet, tomēr, ļoti reti. Par doto jautājumu norisinājās kaislīgas debates par to, kas tieši ir reāla pasta marka, un kādām markām ir reāla filatēlijas vērtība. Pie kopsaucēja nav nonākts vēl līdz šim brīdim.

Par marku vērtību:

Pastmarkas naudiskās izteiksmes vērtība tiek noteikta pastmarku katalogos. Katalogi ir gan par markām, kuras ir izlaistas valsts iekšpusē (nacionālie katalogi), gan arī par visas pasaules markām. Paši izplatītākie pastmarku katalogi par vispasaules markām, ir Michel, Scott, Yvert et Tellier. Te arī kaut kas no Michell Katalogos cenas nosakās 2 stabiņos: Pirmā cena - par tīru marku; Otrā cena - par dzēsto marku. 

Kā tad īsti sākt marku kolekcionēšanu:

  1. Aptuveni, varam vadīties pēc šādiem principiem: Noskaidrojam, ko īsti kolekcionēsim: noteiktu tēmu (ļoti plašas tēmas: flora, fauna, tehnika, kosmoss, personības), vai tematiku (šaurākas tēmas: (flora: kaktusi, orhidejas, pienenes); (fauna: suņi, kaķi, zirgi, ziloņi, zebras); (tehnika: mašīnas, motocikli, ekskavatori); (kosmoss: personības, kosmosa kuģi); (personības: mākslinieki, muzikanti, ārsti, pedagogi. vai politiķi), vai arī hronoloģija - tas ir, visas markas, izlaistas noteiktā valstī no brīža, kad pastmarkas tiek ieviesta pasta apgrozībā.
  2. Noskaidrojam, kādas markas patīk, vairāk interesē - tīras vai dzēstas.

Marku pārdošana - pirkšana - maiņa

Nopirkt markas mūslaikos nav problēmu. Pamatā, viss materiāls, kas jūs interesē, ir aukcionos un interneta resursos. Mēs arī cenšamies šeit pielikt savu pirkstu un mūsu forumā arī ir attiecīgas sadaļas pieejamas - Pirkt - Pārdod - Mainīt Marku pārdošana arī nav problēma, bet šeit jau ir skaidri jārēķinās un jāsaprot tas, ko jūs krājat un kam tas būs vajadzīgs nākotnē, ja nu tomēr jūs grasaties markas kolekcionēt ne tikai lai palašinātu savu redzesloku, bet arī, lai rēķinātos ar materiāla vērtības pieaugumu nākotnē. Marku apmaiņa - tas pats - atkarībā no pārējo kolekcionāru vajadzībām. Tāpat, markas tiek pārdotas arī filatēlijas produkcijas veikalos pasta nodaļās. Un protams, tas viss notiek arī filatēlistu tikšanās reizēs. Lai veicas jaunajā vaļaspriekā! Ja rodas kādi jautājumi, rakstam tepat, raksta komentāros, vai arī forumā - mums ir arī atsevišķa sadaļa filatēlistiem - iesācējiem. Galvenais - rakstam, jo ja jūs atsūtiet tikai epastu, tad citi lasītāji par to neuzzinās :( Veiksmi! Iedvesmas avotsKomentāri

#1 viesis

2012-01-18 14:59:14 : Par lupām. Īstie vīri lupas mājās izdreijā paši, pārējie pērk veikalā. Izvēloties lupu, viens no svarīgiem lielumiem ir palielinājums, tas ir, cik reizes lielāku priekšmetu jūs varat cerēt ieraudzīt caur to stiklu. Smalks moments - ja uz iesaiņojuma vai cenu zīmes rakstīts "palielinājums 10x", nevajag sasapņoties, ka šitas stikliņš jums tagad visu palielinās 10 reizes. Ar "x" visa planēta apzīmē reizes, bet viltīgie optiķi - dioptrijas. Kas ir dioptrija, var uzmeklēt tīklos vai fizikas grāmatās. Ciktāl tas attiecas uz optisko palielinājumu, tad formula ir apmēram tāda: palielinājums = dioptrijas/4. "10x" lupa palielina appmēram 2,5 reizes, tātad. Katrā ziņā, jāizpēta lupas apraksts un pati lupa, lai saprastu, kas ar to "x" šoreiz ir domāts. Tas tā, mani 2 santīmi.
#2 ansis

2012-01-18 19:59:55 : Šādu triku nemaz nezināju, interesanti :)


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.