“Apollo 15” pasta konverti

2011-12-03 23:40:25
Birkas: pastmarkas, kosmoss, noziegumi

Lapa: Sākums


Interesants skandāls, saistīts ar “Apollo 15” filatēlijas materiāliem, notika 1971 - 1972 gados, ASV astronautu daļā. Nesankcionētā kosmiskā pasta suvenīru pārdošana, kurus uz borta ņēma septītā mēness misija, izsauca izskaidrošanos ASV kongresa līmenī, kas negatīvi ietekmēja incidentā iesaistīto astronautu turpmāko karjeru.


1971 gada jūlijā - augustā notika septītais pilotējamais lidojums uz mēnesi ar kosmosa kuģi “Apollo 15”, uz kura borta atradās astronauti Devids Skots, Alfrēds Vordens un Džeimss Irvins. “Apollo 15” ekipāža nesaskaņojot paņēma sev līdzi filatēlijas materiālus - 398 pirmās dienas piemiņas konvertus ar uzlīmētām ASV pastmarkām un speciāliem zīmogiem, kuri bija paredzēti lidojumam par godu. Ir zināms, ka izlidojuma priekšvakarā, tika izgatavoti 400 šādu konvertu, bet divi no tiem tika iznīcināti. Izņemot 398 slepus ienesto konvertu, “Apollo 15” ekipāžai bija arī 243 oficiālie konverti, sagatavoti ASV pasta dienestā.

Attēlā: Skots, Vordens un Irvins

Saskaņā ar darījumu, kuru ekipāža noslēdza ar ASV pilsoni Volteru Ajermanu, kuram bija plaši kontakti NASA darbinieku starpā, un astronautiem, tad, pēc nolaišanās uz zemes, 100 astronautu parakstītu konvertu būtu jānodod Ajermanim. Par to Ajermans apsolīja noguldīt astronautu krājkontos pa 7 000 USD. Ieņēmumus no pārdošanas bija plānots novirzīt uz fondiem lai ekipāžas dalībnieku bērnus varētu apmācīt koledžās. Pie tam, Ajermans pateica astronautiem, ka šos konvertus nereklamēs un nepārdos līdz “Apollo 15” kosmosa programmas beigām. Bet Ajermans šajā gadījumā bija tikai starpnieks, bet paši konverti bija domāti Vācu filatēlijas firmas īpašniekam no Lorhas.

Šis konvertu simts šodien ir starp kolekcionāriem pazīstama kā “Zīgera konverti” - nosaukti pastmarku tirgotāja Hermaņa Zīgera vārdā. Zīgers praktiski uzreiz izlika šos konvertus pārdošanā - ar vidējo cenu 1500 USD. Kad Skots izdzirdēja par to, tad uzreiz sazinājās ar Ajermani un pieprasīja darījumu izbeigt. Ekipāža arī nolēma atteikties no Ajermaņa naudas. Nekavējoties reaģēja arī NASA: pie ekipāžas palikušie 298 konverti tikai konfiscēti. Suvenīru līdzi ņemšana kosmosā tai laikā nebija aizliegta - ne ar federālajiem likumiem, ne arī ar NASA instrukcijām.Turklāt, līdz tam NASA pievēra acis uz tamlīdzīgiem astronautu darījumiem iepriekšējo lidojumu laikā. Neskatoties uz to, “Zīgera konvertu” pārdošanas fakts ieguva plašu rezonansi, tika negatīvi uztverts un beigu beigās nonāca ASV kongresa redzeslokā. Skaļā skandāla rezultātā, NASA vadībai nācās administratīvi sodīt “Apollo 15” astronautus, ieskaitot to komandieri Deividu Skotu, kā arī Džeku Svaigertu, kurš agrāk lidoja uz “Apollo 13” klāja. Pirmais atzina faktu, ka viņam līdzi uz borta bija nedeklarēti konverti ar markām. Otrs nepiedalījās “Apollo 15” filatēlijas materiālu nesankcionētā izgatavošanā un izmantošanā, bet arī nebija noskaņots sadarbībai ar izmeklētājiem, un sākumā apgalvoja, ka neesot ar to nodarbojies uz “Apollo 13” borta. Bet, kad sāka parādīties pierādījumi pret viņu, tad Sveigerts sāka sniegt vaļsirdīgu atzīšanos, kā rezultātā, viņa turpmākā piedalīšanās lidojumos kļuva nevēlama no NASA prestiža uzturēšanas puses.

Skandāla rezultātā Skots tika atstādināts no lidojumiem kosmosā un turpmāk savu darbu pildīja NASA virszemes dienestos, pārsvarā strādājot pie nākamās programmas “Союз — Apollo” savienošanās sistēmas kosmosa lidojumu pilotēšanas daļā. Alfrēds Vordens arīdzan tika pārvests uz nelidojošo darbu NASA sistēmā - Eimsa izmeklēšanas centrā. Džeimss Irvins iesniedza atlūgumu un kļuva par paša dibinātas kristiešu misijas “Augstais lidojums” sludinātāju Kolorādo - Springsā. Sodīts tika arī Svaigerts, viņu izslēdza no kopējā lidojuma “Союз — Apollo” topošās ekipāžas locekļiem. ASV kongresā notikusī NASA vadītāju noklausīšanās lieta kļuva par vēl vienu nepatikšanu iemeslu aģentūrai. Konfiscētie 298 konverti tika atgriezti atpakaļ ekipāžai tikai 1983. gadā, kad astronauti pret valdību iesniedza prasību tiesā, par filatēlistisko suvenīru atgriešanu. Prasībā ekipāža norādīj auz analoģisku līgumu starp NASA un ASV pasta dienestu par tādu konvertu pārdošanu, kuri tajā pat gadā bija bijuši uz “Space Shuttle” borta. Atgūtos konvertus astronauti sanumurēja un pievienoja autentiskuma sertifikātus.

Par “Apollo 15” neoficiālo filatēlijas suvenīru turpmāko likteni nekas daudz vairs netiek ziņots. Laiku pa laikam kādas konvertu vienības uzrodas kādās no izsolēm un tiek pārdotas no astronautu ģimenes locekļiem, kas var liecināt par to, ka pēc 1983. gada konverti paliek to sākotnējo īpašnieku un mantinieku rokās. Šo pasta konvertu tirgus vērtība ar gadiem ir pastāvīgi palielinājusies, jo tie ir reti undaadu  kolekcionāru acīir s diezgan iekārojami gan kā kosmosa suvenīri, gan arī kā pastmarkas. Piemēram, viens šāds konverts 2000. gada oktobrī tika pārdots par 14 950 USD, kamēr iepriekšējos darījumos figurēja vidējās summas ap 7500 USD par vienību. 2008. gada janvārī, konverts ar kārtas numuru 214, kurš piederēja Deividam Skotam,ar viņa meitas Treisijas Skotas palīdzību  tika izlikts “Novaspace” izsolē un tika pārdots par 15 000 USD.
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.