Aizsargi I - IV. 1931., 1932. gadi.

2019-01-27 14:02:38
Birkas: Latvija, Raimonds Zalcmanis

Lapa: Lasītāju Materiāli


Pirmais pastmarku izdevums ar piemaksu par labu Latvijas aizsargu organizācijai nāk klajā 1931. gada 5. decembrī – pastmarkas ar virsspiedumu uz t. p. gada sākumā izdotajām gaisa pasta markām. Virsspiedumi ar nominālu 50 santīmi (zaļā krāsā), 1 lats (sarkanā krāsā) un 1 lats 50 santīmi (zilā krāsā) izdarīti uz 15 000 zobotām (zobojums 10 ¾) un 15 000 nezobotām markām. Pastāv dažas zobojuma kļūdas, piem., caurzobota pastmarka ar 50 santīmu virsspiedumu, pāris bez zobojuma vidū ar 1 lata 50 santīmu virsspiedumu u.c.

 


Eksistē šo marku viltojumi - gan viltoti virsspiedumi uz oriģinālajām gaisa pasta markām, gan uz viltotām markām (viena parauga viltotajās markās mākonis kreisajā pusē no lidmašīnas ir trīsdaļīgs, oriģinālajās markās – divdaļīgs, pastāv viltojumi atšķirīgās krāsās, iespiesti uz atšķirīga papīra).

1932. gada 23. martā (dažos avotos norādīts datējums – 10. februāris) nāk klajā otrs Latvijas aizsargu organizācijai veltīto piemaksas pastmarku izdevums – piecu pastmarku sērija ar ainām no teikas par Lāčplēsi, mākslinieka J.Sternberga zīmējumi. Divkrāsu markas iespiestas uz papīra ar kāškrustu / ugunskrustu ūdenszīmēm (resp. ar normālu vai apgrieztu ūdenszīmi), perforētas ar zobojumu 10 ¾ un nezobotas. Marku tirāža – 25 000 zobotu sēriju un 25 000 nezobotu sēriju. Eksistē plates kļūdas.

Trešo pastmarku izdevumu ar piemaksu par labu Latvijas aizsargu organizācijai laiž klajā 1932. gada 12. maijā sakarā ar aizsargu organizācijas dibināšanas 10. gadskārtu. Pastmarkās attēlotas ainas no aizsargu dzīves, uz 15 + 75 santīmu markas ģenerāļa J.Baloža portrets, mākslinieka J.Sternberga zīmējumi. Divkrāsu markas iespiestas uz papīra ar kāškrustu ūdenszīmēm (šajā izdevumā nav marku ar pretēji apgrieztu ūdenszīmi), perforētas ar zobojumu 10 ¾ un nezobotas. Marku tirāža – 12 000 zobotu sēriju un 12 000 nezobotu sēriju. Eksistē plates kļūdas.

1932. gada 17. jūnijā kā gaisa pasta marku izdevums ar piemaksu par labu Latvijas aizsargu organizācijai nāk klajā triju trīsstūrveida pastmarku sērija. Uz pastmarkām attēlots ērglis lidojumā, mākslinieka J.Sternberga zīmējums. Divkrāsu markas iespiestas uz papīra ar kāškrustu / ugunskrustu ūdenszīmēm (resp. ar normālu vai apgrieztu ūdenszīmi), perforētas ar zobojumu 10 ¾ un nezobotas. Marku tirāža – 12 500 zobotu sēriju un 7 000 nezobotu sēriju. Eksistē plates kļūdas.


Vertikāls pāris no loksnes malas bez zobojuma vidū. Pārdots izsolē par 100 €.

Sešu marku bloks ar vertikālu pāri bez zobojuma vidū. Pārdots izsolē par 170 €.

Pastmarka ar apgrieztu ūdenszīmi.

Viltojumi

Viltojumi

Viltojumi

Aploksne pārdota izsolē par 190 €.

Divas uz Vāciju nosūtītas aploksnes ar zobotām un nezobotām markām. Pārdotas izsolē par 170 €.

Četru nominālu paraugiespiedumi (kontaktnovilkumi) uz foto papīra, t.s. „foto esejas”. Pārdoti izsolē par 380 €.

Sešu pastmarku bloki. Pārdoti izsolē par 220 €.

No Rīgas uz ASV un Vāciju nosūtītu vēstuļu aploksnes. Pārdotas izsolē par 270 €.

Aploksne pārdota izsolē par 190 €.

© Raimonds ZalcmanisKomentāri

#1 gatis

2019-01-27 19:54:27 : Visu cieņu par paveikto darbu, bet... negribot sanāk, ka es kasos, bet ja raksta rupjas kļūdas, tad ir jāiejaucas... "Pirmais pastmarku izdevums ar piemaksu par labu Latvijas aizsargu organizācijai nāk klajā 1931. gada 5. decembrī – pastmarkas ar virsspiedumu uz t. p. gada sākumā izdotajām gaisa pasta markām." Ja autors būtu uzmanīgi paskatījies uz abām šīm pastmarkām, tad viņš nevarētu, kaut ko tādu uzrakstīt. Aizsargu I izdevums bija komercprojekts, kuri pēc tam sekoja viens pēc otra un šī projekta ietvaros netika izmantotas lidpasta pastmarkas. Aizsargi I ir pastāvīgs izdevums. To viegli ir pārbaudīt, uzmanīgi apskatot kreisajā pusē esošos mākoņus- Lidpasta markām divi mākoņi, bet Aizsargi I tikai viens mākonis. Neskatoties uz to labs darbs, bet vēl labāks būtu, ja autors nespītētos pretī un savalicīgi labotu savas kļūdas.
#2 raimonds_zalcmanis

2019-01-28 09:05:32 : Ja raksta "rupjas kļūdas", tad patiešām ir jāiejaucas! Pirms rakstat, ieskatieties katalogos (jebkuros - sākot ar pirmskara izdevumiem, trimdas latviešu katalogiem un beidzot ar Michel un Scott) att. par I Aizsargu izdevumu: 1936.g. katalogs - Markas nr. 202-204 ar virsspiedumu. K.Ķezbera katalogs - 36. izdevuma gaisa pasta markas ar brūnu, zilu vai sarkanu pārdruku. Stereo Stamps - Surcharges on previous airmail issue. Scott - Nos. C6-C8 Surcharged in Magenta, Blue or Red u.t.t. K.Ķezbers pie šī I Aizsargu izdevuma vēl norāda: "Viltojumos mākonis kreisā pusē no lidmašīnas ir trīsdaļīgs, pie īstām markām DIVĀS DAĻĀS". Bet Jums - VIENS mākonis!? Varbūt vajag stiprāku lupu? Kā bija ar 5 rbļ. "saulīti" un Jūsu apgalvojumu - nav tāda nomināla 1919.gadā - arī Scott tādu neuzrādot. Atceraties savu kļūdu? Pēc tam rakstījāt, ka tā bijusi tikai "provokācija". Vai šis iepriekšējais komentārs arī ir Jūsu t.s. "provokācija" vai jociņš?
#3 gatis

2019-01-28 11:14:51 : Raimond- Jums ir šīs divas latvijas markas? Ja nav tad es saprotu šo klīrēšanos. nav jociņš, nav provokācija Palūdziet kādam un pats paskatieties- nav jēgas kladzināt un piesaukt veselu kaudzi diletantu uzvārdu. varu aizsūtīt uz e-pastu labu scanu- iedodiet adresi par mākoni- Te ir jautājums, ko karts uzskata par mākoni. labi nav mākonis ir maliņas viena un divas tāpēc jau ir šie Aizsargu I viltojumi, kuri veikti uz lidpasta (īstajām) markām, par kurām runā K. Ķezbers. trīsdaļīgs- man ir divas maliņas, divdaļīgs- pie manis viena maliņa paņemiet , lūdzu, lupu- ko man gribējāt dot un paskatieties pats Par 5. rbļ taisnība- atzīstu, bet es pats viņu atradu (pareizāk sakot man viņu, pēc mana lūguma, parādīja Juris Mors) un pats pieteicos. Man nav bail atzīt savas kļūdas. Tomer ticiet man, ar decembra zīmogu, tādu marku ir ļļļoti maz.
#4 raimonds_zalcmanis

2019-01-28 13:45:28 : Tikko izrakņāju plaukta dziļumus un pie reizes atradu Michel un Yvert et Tellier. Franči raksta - Timbres precedents surcharges (resp. pārdruka uz iepriekšējā gaisa pasta izd.), Michel raksta - Flugpostmarken Mi Nr. 177-179 in etwas abgeanderter Zeichnung mit Aufdruck (resp. pārdruka uz t.p. iepr. gaisa pasta tikai mazliet mainīts zīmējums - iesp. ka šī mazā strīpiņa). Ir man šīs markas, ir.... Bet nav nācis prātā pētīt aizsargu mākoņus. Bet kur problēma un kur "rupjā kļūda"? Arī bez lupas redzams - ir viena strīpiņa mazāk (padzisusi), un Jūs tātad esat pasaulē pirmais, kurš to ieraudzījis. Ja neviens cits to nav pamanījis, tad ar steigu jāraksta uz Scottu, Michelu un Yvertu, lai šamējie - "diletantI" dabū trūkties. Citādi sanāk, ka man, uzticoties katalogiem (vismaz tiem, ko te pieminu), nākas taisnoties par it kā "rupjām kļūdām".
#5 gatis

2019-01-28 21:01:04 : Es nebūt neesmu pirmais, tas ir sen vispārzināms fakts. Vienkārši Jūs par agru metāt mieru un drusku esiet atpalicis. Strīpiņa nav izdzisusi, tās nav visām Aizsargu I pastmarkām. Viss kārtībā- rupjā kļūda ir apgalvojumā, ka uzdruka veikta uz ieprieksējā izdevuma. pareizi būtu teikt- pastāvīgs izdevums ar līdzīgu klišeju, kā Lidpasta markām, bet ar nedaudz izmainītu mākoņa maliņu kreisajā pusē Plostiņš saka- retušēta klišeja. Ja Jūs neredziet principiālu starpību, tad ......labi vien ir, ka Jūs par šo lietu maz interesējaties. Kāpēc tā? Aizsargi I ir ļoti populārs viltojuma objekts. Rietumos ir daudz viltotu šīs sērijas pastmarku. Citas Aizsargu sērijas pastmarkas masveidā nav viltotas, bet Aizsargi I ir gan totāli viltojumi ar viltotām ūdenzīmēm, gan viltojumi uz īstajām lidpasta pastmarkām. No tā nākas secināt, ka kaut kādu iemeslu dēļ, daļa no izdevuma glabājās neizplatītā veidā un nebija tirgū pieejama (jo tas bija komercizdevums un tā saimnieki nebija Latvijas pasts). Šo deficitu centās aizpildīt ar surogātiem. es pieļauju domu, ka daļai katalogu satādītāju nebija īstu šī izdevuma pastmarku. Viņu rīcībā bija viltojumi uz lidpasta markām, jo abiem viltojumiem ir mākonis ar divām maliņām. Tāpēc ir šis fundamentālais viedoklis par to ka uzdruka veikta uz iepriekšēja izdevuma pastmarkām. Protams, vēlākos gados neviens vairs necentās kaut ko pārbaudīt vai labot, bet turpināja pārdrukāt autoritātes. Pietiek palūkoties uz šīs sērijas 10/50 s. pilnas markas reprodukciju Michel katalogā, lai nebūtu šaubu par manas teorijas pareizību. Svarīgākais ko jums vajadzēja uzrakstīt savā rakstā ir- UZMANĪBU!!! Ja Jūs savā kolekcijā redziet pastmarkas ar dubultu mākoni kreisajā pusē, ziniet tās visas ir viltojums!!! To centās patiekt arī Ķezbers, kurš savā pastmarku andelmaņa praksē bija sastapis daudzus šīs sērijas viltojumus. Kāpēc viņš nemācēja atšķirt īstās pastmarkas- nezinu. Bet, ja būtu mācējis, tad viņš nevarētu teikt, ka šīs izdevums ir veikts uz lidpasta markām, bet viņš to dara apgalvodams, ka uzdruka veikta uz 36. izdevuma gaisa pasta markām. Vai nu nolaidīgs vai paviršs tips. Abi gadījumi nav iepriecinoši. Droši vien negribēja apšaubīt Kalniņa katalogā ierakstītu informāciju. Pats galvenais- visi šie rakstītāji bija Latvijas Republikas un līdz ar to arī Latvijas pasta patrioti un viņi nevarēja un negribēj pieļaut domu un runāt par to skaļi, ka piesedzoties ar cēliem saukļiem Latvijas pasts sadarbojas ar starptautiskiem spekulatiem. Ka visi šie Aizsargu un Lidotāju, Latvija-Afrika piemaksu marku projekti ir ārzemju darboņu finansēts pasākums no kura LP saņem savu daļu peļņas, bet pretī dod izdevuma leģetimitātes apliecinājumu, atzīdami to par valsts pasta izdevumu. Skarbi, bet patiesi, jo 31-33 gadā Latvijā un arī citur pasaulē bija totāla krīze, katrs centās nopelnīt kā var un māk. Cits viltoja pastmarkas, cits organizēja to legālu izdošanu un izplatīšanu starptautiskai filatēlistu sabiedrībai.
#6 raimonds_zalcmanis

2019-01-29 00:02:20 : Izskatās ļoti loģiski! Tātad - nodrukāja loksnes ar nelielu atšķirību (līdzīga klišeja vai pēc Plostiņa - retušēta klišeja) speciāli priekš 1. aizsargu uzdrukas, bet šo faktu katalogu sastādītāji ignorēja - sak, uzdruka uz iepr. gaisa pasta izdevuma un viss. Tikko paskatījos mākonīšus Āfrikas markām - gluži cita bilde. Michel arī par Āfriku atkārto faktiski to pašu, ko par 1. aizsargu sēriju - uzdruka uz Nr. 177-179, bet ar "nedaudz izmainītu zīmējumu". Varbūt, ka Āfrikas markām arī nodrukāja īpašas loksnes ar atretušētu klišeju. Mākonīši tur atgādina parasto 1931.g. gaisa pasta izdevumu. Te maza atmiņu reminiscence - man ir tikai 3 Āfrikas bez 2 dārgajām. 70. gados vecie spečuki runāja, ka 9 no 10 esot viltojumi (iesp., jau ka pārspīlēja, bet sava taisnība bija) un tā arī paliku bez pilnas Āfrikas. Tie tekstiņi, ko pievienoju bilžu failiem, ir tikai īsa informācija no katalogiem, un nekas nav dziļāk pētīts. Tas arī nebija mans mērķis. Ja būtu zinoši entuziasti, kas spētu izveidot uzticamu Latvijas katalogu, tad Jūsu norāde - "Ja Jūs savā kolekcijā redziet pastmarkas ar dubultu mākoni kreisajā pusē, ziniet tās visas ir viltojums!!!" noteikti būtu vērā ņemama! Uzskatu, ka mani tekstiņi pat nebūtu uzlūkojami arī par rakstiem - tie tikai īss pielikums vizuālajam materiālam. Faktiski, pie visa vainīgs kāds portāls - aizmirsu, pat kurš - kas pirms gadiem pieciem vai vēl senāk zem intriģējoša virsraksta "Latvijas skaistākās markas" bija izlicis skanus ar dažām visparastākajām bezcenas marciņām, turklāt, netīrām, saburzītām, nograuztiem zobiņiem. Tas man aizdeva tik spēcīgas dusmas, ka, ieraudzījis šo portālu, nolēmu ierosināt savākto vizuālo materiālu publiskot. Paldies Ansim! Un re kā sanāk - atrodas nopietns, kompetents krājējs kā Jūs, aizsākas diskusijas/ strīdiņi un man nākas atgriezties tālā pagātnē, atkal pārcilājot marku lietas. Kad nonāksim līdz Āfrikas failam, atceraties, ka info par uzdruku atkal būs no tiem pašiem "neuzticamajiem" katalogiem.
#7 gatis

2019-01-29 12:40:36 : Raimond- tā turēt. paldies par sapratni un darbu. Man prieks ka mēs esam uz viena viļņa. Par Latvija- Afrika nezinu. Man liekas ka uzdruka veikta uz lidpasta markām, bet precīzi nezinu. 2 dārgākās Latvija-Afrika bija grūti nopērkamas jau pašā izplatīšanas sākumā. tāpēc daudzi apmierinājās ar pirmajām trim markām. Ir fabula, ka pilnu komplektu pārdeva tikai pa vienam vienās rokās. Tāpēc apsviedīgi vīri maksāja avīžpuikām 5Ls (salīdzinoši liela nauda 33. gadā), lai tie stāv rindā un palīdz noprkt otru komplektu, pēc citas versijans vārēja nopirkt tikai pirmās trijas markas (bijuši tikai 200 komplekti). Dažas dienas vēlāk visa sērija kopā esot maksājusi jau 100 Ls (diez vai kāds pirka, bet tāds piedāvājums esot bijis). Pēc Pulmaņa lidmašīnas avārijas, papildus reisu uz Gambiju nebija, tāpēc Lissiuk (lietuviešu pastmarku tirgonis no ASV) savāca lielāko daļu marku (iespējams vias neiztirgotās) sev līdz un vēlākajos gados tās pakāpeniski iztirgoja. Latvijā fiziski bija ļoti maz šo divu dārgāko nominālu līdz 90. gadiem, kad krita dzelzs priekškars. Es Jūs apsveicu- cena uz šīm markām ir strauji kritusi, ja Jums intteresē varu notirgot īstas Latvija-Afrika 50 s. un 100 s. (varēs izvēlēties no vairākām). MH *- 90 EUR par katru, bet MNH **- 120 EUR par katru. ir pieejami arī citi Latvijas pastmarku "retumi". Ar piegādi Rīgas pilsētas un tuvākās apkārtnes nobežās. Ja ir interese Ansis Jums idos e-mailu vai tālr. nr.
#8 raimonds_zalcmanis

2019-01-29 19:23:00 : Paldies par interesanto fragmentiņu Latvijas-Āfrikas sakarā. Un paldies par piedāvājumu - bet, pārfrāzējot populāru izteicienu, otrreiz iekāpt upē ar nosaukumu Filatēlija neizdosies. Ir patīkamas atmiņas par to laiku - gan iepazīti daži vecie krājēji un redzētas viņu kolekcijas, iekļūšana svētdienās pa blatu VEF pilī jau 14 gadu vecumā, uzdodoties par 16-gadīgiem, gan bēgšana no miličiem Vecrīgā, kad tvarstīja gan pircējus, gan pārdevējus kāpņu telpās un vārtu rūmēs blakus marku veikalam u.t.t. Reiz, ap 7. vai 8. klasi, pret The Animals plati iemainīju 2 kurpju kastes ar naudas pārvedumu kvītīm un cītīgi mazgāju nost ģerboņu marciņas. Bija kaifs atrast sīkās atšķirības zobojumā, ūdenszīmēs u.t.t. Markas ir ļoti jauka lieta, bet nav īsti "runājošas", un, kopš 70. gadu 2. puses pamazām pārslēdzos uz veco presi, grāmatām, jo uzplauka t.s. "melnais tirgus". Prese ir lielisks laikmeta spogulis un man kā vēsturniekam šī joma ļoti tuva. Beidzās ar to, ka vecajā dzīvoklī vairs pašiem nebija vietas un līdz ar "glasnostj" arī aizliegtais auglis vairs nebija tik salds. Daudz ko nodevu VB un FB - bija izdevumi, ko pat vecais Misiņš nebija pamanījies uziet. Vienīgā krāšanas indeve, kurai kopš jaunības gadiem esmu palicis uzticīgs ir roks, precīzāk - progroks. Ir jūra CD, šis tas vinilā. un šo to, kas puslīdz klausāms un skaitās rets, vēl nopērku arī tagad. Pieļauju, ka Jums kolekcijā tomēr vēl ir kāds robiņš, kas nedod krājēja sirdij mieru - vēlu to veiksmīgi iegūt!


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.