Liepājnieces Anetes Pogules neparastā pastkartīšu kolekcija

2022-11-19 11:39:11
Birkas: pastkartes, kolekcionāri

Lapa: Sākums


Liepājniecei Anetei Pogulei pieder neparasta pastkartīšu kolekcija, kuru pirms vairāk nekā gadsimta sāka krāt Anetes vecvecmāmiņa Līna un viņas māsas Marija un Anna. Kartītes bija glabājušās koka kastē lauku mājās Šķēdē, kurās dzima visas trīs māsas. No 2004. gada tās ir pie Anetes un sakārtotas speciālā fotogrāfiju albumā.

 


Sūtītas un pirktas

”Pirms liku albumā, katru izpētīju, izlasīju un sakārtoju pēc tēmām. Tā kā uz pastkartītēm nav izdošanas gada, tad samērā grūti precīzi noteikt to vecumu. Bet uz vienas tipogrāfijā iespiests 1907. gads. Tad nu pieņemu, ka tā ir vecākā,” stāstīja Anete.

”Kad biju vēl bērns, diezgan daudz laika pavadīju laukos kopā ar savu vecvecmāmiņu Līnu no tēta puses, un viņa man daudz ko interesantu stāstīja par vecajiem laikiem.

Iemācījos lasīt vecajā drukā, skatījāmies vecas fotogrāfijas. Vecvecmāmiņa par tām stāstīja, un es otrā pusē pierakstīju gadskaitļus un cilvēku vārdus.

Līna bija jaunākā māsa, dzimusi ”Struķenieku” mājās 1915. gadā, Marija – 1907. gadā un vecākā māsa Anna – 1900. gadā. Cik man izdevies izpētīt, dzimta Šķēdē dzīvojusi jau no 18. gadsimta.”

Tā kā uz šīs kartītes ir gadskaitlis ”1907”, tā tiek uzskatīta par kolekcijas pašu vecāko. Otrā pusē vecvecmāmiņas māsa Marija ar savu roku uzrakstījusi: ”Es esmu dzimusi 24.II.” Foto: Egons Zīverts
 

A. Pogule kartītes albumā sakārtojusi pa tēmām, jo gandrīz uz visām ir attiecīgie uzraksti ar sveicieniem Ziemassvēkos, Vasarsvētkos vai Lieldienās.

Tāpat arī uzraksti ”Daudz laimes iesvētīšanas dienā!”, ”Sirsnīgi sveicieni šūpuļa svētkos!” vai dzimšanas dienā. Ir kartītes, kas sūtītas, apsveicot vārda dienā. Vismazāk tādu, tikai divas, kas tipogrāfijā iespiestas un nosūtītas uz Jāņiem. Taču – arī tādas ir bijušas!

Tad vēl daļa kartīšu, kurām uzrakstu nav, bet zīmējums vai fotogrāfija tāda, kuru var izmantot dažādu sveicienu nosūtīšanai. Uz vairākām blakus attēlam uzdrukātas arī četrrindes jeb apsveikuma dzejolīši vecajā drukā.

Stāsta Anete: ”Izpētot kartītes, atklāju, ka daļa no tām māsām vai citiem ģimenes locekļiem savulaik tiešām sūtītas pa pastu, jo otrā pusē ir gan sveiciena teksts, gan adrese un pasta zīmogs.

Interesanti, ka daži sūtītāji, radi, draugi, savus tekstus rakstījuši ar vienkāršu zīmuli un nospiedumi jau krietni padzisuši.

Ir rakstīts ar tinti un spalvaskātu. Šie teksti joprojām skaidri salasāmi, tikai – vecajā drukā. Tā, kā nu toreiz, pirms vairāk nekā 100 gadiem, gramatikas likumi prasīja.”

Kolekcijā ir gan pa pastu sūtītās un saņemtās, gan māsu pašu krātās kartītes bez neviena uzraksta otrajā pusē. Acīmredzot meitenēm patika zīmējums vai bilde, un kartīte tika saglabāta.

Lieldienu kartīte ar Graudu ielas skatu. Foto: Egons Zīverts

Apbrīnojami kvalitatīvas

Sajūta ļoti īpaša, kad var paņemt rokās un apskatīt tik tālā senatnē dažādās tipogrāfijās iespiestās kartītes! Apbrīnojami kvalitatīvs, stingrs papīrs un iespiestie, krāsainie attēli.

Daudzas kolekcijā esošās ir nevis gludas, bet pat ar reljefu papīrā. Dažām virs attēliem uzdrukātas sudrabkrāsas stīdziņas, lai greznāk. Daļa kartīšu mākslinieku zīmētas, daļa iespiestas no fotogrāfijām.

”Šī ir viena no manām vismīļākajām kartītēm,” atzina Anete. ”Redzami divi eņģeļi ar Bībeli un fonā krusts no vijolīšu ziediem”. Foto: Egons Zīverts
 

Ir tādas, kas pavisam vienkāršas un melnbaltas. Iespiesti arī sveicienu dzejolīši. Piemēram: ”Ēd ar sātu, dzer ar prātu, dzīvo dzīvi akurātu” vai ”Lai laimes saule katru dienu / tev dzīves ceļu apgaismo / Un rozes, neaizmirstules, / lai tavu mūžu izpušķo”.

Uzraksts vecajā drukā: ”Tev vēlu laimi dzimumdienas rītā / Lai dzīves dienas Tev kā balti gulbju slīd. / Kaut gan vēl diena biezā miglā tīta, / Tad tomēr gaismas stars jau spīd.” Foto: Egons Zīverts

”Kad skatos uz saglabātajām kartītēm, bieži vien domāju –

interesanti, kāda bija dzīve toreiz, kad tās nonāca pie trim māsām. Ko cilvēki domāja, kādi bija viņu paradumi, mentalitāte, salīdzinot ar šodienu?” pārdomās dalījās Anete.

Pilnīgi skaidrs, ka pa pastu sūtītās kartītes cilvēki izmantoja, lai radiem un draugiem nosūtītu personīgus sveicienus dažādos dzīves godos, svinamajos svētkos. Citu iespēju pirms vairāk nekā 100 gadiem taču nebija! Ne tālruņu, ne interneta kā šodien.

Skaisti, vienkārši skaisti! Foto: Egons Zīverts

Jaunā sieviete atzina, ka viņa pati joprojām saviem tuviniekiem pa pastu mēdz sūtīt apsveikuma kartītes, piemēram, uz Ziemassvētkiem vai dzimšanas dienās.

Pati Anete ļoti labprāt zīmē. Pēc tam viņa savus zīmējumus noskenē, un tiek izgatavotas absolūti oriģinālas sveicienu kartītes. Ir tapusi vesela zīmējumu sērija ar moderniem eņģeļiem, un paredzēts, ka šie darbi novembrī tiks izstādīti Liepājas Neredzīgo biedrības bibliotēkā.

© www.liepajniekiem.lv
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.